Home ΑΛΛΑ ΤΜΗΜΑΤΑ FUTSAL Όσα έγιναν τη 2η αγωνιστική στο φούτσαλ

Όσα έγιναν τη 2η αγωνιστική στο φούτσαλ

futsal-aek-cesar (16)

Με τρεις γηπεδούχους να κερδίζουν, μια ομάδα να κάνει “διπλό” και ένα παιχνίδι να ολοκληρώνεται ισόπαλο (πρώτο “Χ” φέτος) ολοκληρώθηκε η 2η αγωνιστική του Πρωταθλήματος Φούτσαλ. Μοναδική που έκανε το 2 στα 2 ήταν η ΑΕΛ, με τέσσερις ομάδες όμως να έχουν δώσει ένα αγώνα μέχρι στιγμής. Η Απελευθέρωση και Ελπίδα Αστρομερίτη λόγω ρεπό, ενώ εκκρεμεί το ντέρμπι της πρεμιέρας ανάμεσα σε Ανόρθωση και Αποέλ.

Στη Λεμεσό, σε ένα παιχνίδι με δέκα γκολ, η ΑΕΛ βγήκε νικήτρια κόντρα στην ΟΜΟΝΟΙΑ. Μπροστά στο σκορ καθ’ όλη τη διάρκεια του ντέρμπι η Λεμεσιανή ομάδα, εκμεταλλεύτηκε τα λάθη των “πρασίνων” και τελικά πήρε το “τρίποντο”. Δείτε τα στιγμιότυπα:

Όμορφο παιχνίδι στο Κίτιον, εκεί όπου η ΑΕΚ Λάρνακας πέτυχε την πρώτη της φετινή νίκη. Δύο φορές πίσω στο σκορ έμειναν οι γηπεδούχοι κόντρα στην Ελπίδα Αστρομερίτη, όμως ισάριθμες ισοφάρισαν, με το πρώτο μέρος να ολοκληρώνεται 2-2. Στην επανάληψη η ΑΕΚ πέρασε μπροστά στο σκορ, όμως οι φιλοξενούμενοι έφεραν πάλι το ματς στα ίσα. Το γκολ της νίκης (4-3) για την Λαρνακιώτικη ομάδα ήρθε στο 39ο λεπτό.

Εύκολο πέρασμα από τα Λατσιά είχε η Ανόρθωση, κερδίζοντας τον Εθνικό με 8-1. Η ομάδα της Αμμοχώστου μόλις το 6ο λεπτό βρέθηκε να προηγείται 3-0, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο μέρος. Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με ένα γκολ για κάθε ομάδα, αλλά ακολούθησαν ακόμη τέσσερα για την Ανόρθωση στο τελευταίο δεκάλεπτο της αναμέτρησης.

Χωρίς να δυσκολευτεί ούτε στο ελάχιστο, το Αποέλ επικράτησε 11-0 της ΑΜΕΚ Καψάλου στο Λευκόθεο. Με προβάδισμα εφτά τερμάτων πήγαν στα αποδυτήρια οι γηπεδούχοι, που έριξαν ρυθμούς στην επανάληψη.

Ισόπαλο με σκορ 4-4 τελείωσε το τοπικό ντέρμπι ανάμεσα σε Δημητράκη Χριστοδούλου Δερύνειας και ΑΕΚ Σωτήρας. Η δεύτερη κρατούσε προβάδισμα δύο τερμάτων μέχρι τρία λεπτά πριν τη λήξη, αλλά με γκολ στο 37ο και 39ο λεπτό ήρθε η ισοφάριση.