Home ΑΛΛΑ ΤΜΗΜΑΤΑ ΑΚΑΔΗΜΙΑ Η τελική μορφή των Πρωταθλημάτων Grassroots της επόμενης περιόδου

Η τελική μορφή των Πρωταθλημάτων Grassroots της επόμενης περιόδου

Ο προγραμματισμός στην Κυπριακή Ομοσπονδία Ποδοσφαίρου για τα Παιδικά Πρωταθλήματα Grassroots βρίσκεται σε πλήρη εξέλιξη, με στόχο τη διοργάνωση ακόμη καλύτερων Πρωταθλημάτων στην ποδοσφαιρική περίοδο 2017 – 2018. Η προκήρυξη των Πρωταθλημάτων ετοιμάζεται και θα δημοσιοποιηθεί στο επόμενο χρονικό διάστημα. Τα Πρωταθλήματα αναμένεται να αρχίσουν τον Οκτώβριο του 2017 και θα διοργανωθούν επαρχιακά Πρωταθλήματα σε Λευκωσία, Λεμεσό, Λάρνακα, Πάφο και Ελεύθερη Αμμόχωστο.

Η ΚΟΠ υπενθυμίζει τι θα ισχύσει σε κάθε ηλικία στην αγωνιστική περίοδο των Παγκύπριων Παιδικών Πρωταθλημάτων GRASSROOTS ΚΟΠ 2017 – 2018:

•Ηλικία 2013 (U-5)
Τέσσερις – 4 – ποδοσφαιριστές ανά ομάδα, χωρίς τερματοφύλακες, σε γήπεδο 20Χ20μ. με 4 μικρά τέρματα 1μ Χ 0.75μ. Μέγιστος αριθμός ποδοσφαιριστών 15 και διάρκεια αγώνα 30 λεπτά σε 2 ημίχρονα(2Χ15’).

•ΗΛΙΚΙΑ 2012 (U-6)
Πέντε – 5- ποδοσφαιριστές ανά ομάδα, σε γήπεδο 20Χ40μ. Μέγιστος αριθμός ποδοσφαιριστών 20 και διάρκεια αγώνα 40 λεπτά σε 2 ημίχρονα(2Χ20’).

•ΗΛΙΚΙΑ 2011 (U-7)
Πέντε -5- ποδοσφαιριστές ανά ομάδα σε γήπεδο 20Χ40μ. Μέγιστος αριθμός ποδοσφαιριστών 20 και διάρκεια αγώνα 40 λεπτά σε 2 ημίχρονα(2Χ20’).

•ΗΛΙΚΙΑ 2010 (U-8)

•ΗΛΙΚΙΑ 2009 (U-9)
Επτά -7- ποδοσφαιριστές ανά ομάδα σε γήπεδο 30X40μ. μήκος. Μέγιστος αριθμός ποδοσφαιριστών 20 και διάρκεια αγώνα 50 λεπτά σε 2 ημίχρονα(2Χ25’).

•ΗΛΙΚΙΑ 2008 (U-10)
Επτά -7- ποδοσφαιριστές ανά ομάδα σε γήπεδο 45Χ40μ. Μέγιστος αριθμός ποδοσφαιριστών 25 και διάρκεια αγώνα 50 λεπτά σε 2 ημίχρονα(2Χ25’).

•ΗΛΙΚΙΑ 2007 (U-11)

•ΗΛΙΚΙΑ 2006 (U-12)
Εννέα -9- ποδοσφαιριστές ανά ομάδα σε γήπεδο 60Χ40μ. Μέγιστος αριθμός ποδοσφαιριστών 25 και διάρκεια αγώνα 60 λεπτά σε 2 ημίχρονα(2Χ30’).

•ΗΛΙΚΙΑ 2005 (U-13) LIONS
Εννέα – 9 – ποδοσφαιριστές ανά ομάδα, σε γήπεδο 70 + Χ 40μ. Κάθε ομάδα θα δικαιούται εννέα αλλαγές ,μέγιστος αριθμός ποδοσφαιριστών οι 25, με διάρκεια αγώνα 70 λεπτών (2 ημίχρονα των 35 λεπτών το κάθε ένα- 2 X 35 ’). Θα ισχύει ο κανονισμός του offside και κάθε αγώνας θα διαιτητεύεται από 2 διαιτητές.

•ΗΛΙΚΙΑ 2005 (U-13) ΠΑΓΚΥΠΡΙΟ ή ΕΠΑΡΧΙΑΚΟ.
Έντεκα – 11 – ποδοσφαιριστές ανά ομάδα, σε γήπεδο 85μ. + Χ 45μ. Κάθε ομάδα θα δικαιούται εννέα αλλαγές, μέγιστος αριθμός ποδοσφαιριστών οι 25. Διάρκεια αγώνα 70 λεπτών (2 ημίχρονα των 35 λεπτών το κάθε ένα). Θα ισχύει ο κανονισμός του offside και κάθε αγώνας θα διαιτητεύεται από 3 διαιτητές. Για τις αλλαγές της, η κάθε ομάδα θα μπορεί να διακόψει τον αγώνα το μέγιστο τρεις φορές.

Όλοι οι ποδοσφαιριστές σε όλα τα Παιδικά Πρωταθλήματα GRASSROOTS της Ομοσπονδίας θα αγωνίζονται με κάρτα ποδοσφαιριστή Grassroots ΚΟΠ 2017-2018 ενώ στο Πρωτάθλημα θα έχουν δικαίωμα συμμετοχής και όλες οι Ιδιωτικές Ακαδημίες.

Για όλες τις ηλικιακές κατηγορίες εκτός του U-13 (2005, 9Χ9) και U-5 (2013) θα υπάρχουν δύο (2) όμιλοι: Ο όμιλος των «ΑΕΤΩΝ-EAGLES » και ο όμιλος των «ΛΙΟΝΤΑΡΙΩΝ-LIONS».