Home ΑΛΛΑ ΤΜΗΜΑΤΑ ΑΚΑΔΗΜΙΑ Πως διαμορφώθηκε η αγωνιστική δομή των Πρωταθλημάτων Grassroots

Πως διαμορφώθηκε η αγωνιστική δομή των Πρωταθλημάτων Grassroots

Η ΚΟΠ ενημέρωσε για το πως διαμορφώνεται η αγωνιστικής δομή των Παιδικών Πρωταθλημάτων Grassroots ΠΟΑ 2017-2018. Αναλυτικά:

Μετά και από τις εισηγήσεις των Διευθυντών των Ακαδημιών στην ευρεία σύσκεψη που πραγματοποιήθηκε την περασμένη Τρίτη, η ΚΟΠ έχει προχωρήσει σε τελικές αποφάσεις (με κάποιες διαφοροποιήσεις) για τη δομή των Παιδικών Πρωταθλημάτων Grassroots ΠΟΑ 2017 – 2018. Μετά και από τη σύμφωνη γνώμη σχεδόν όλων των Ακαδημιών στη συνάντηση, το Πρωτάθλημα της ηλικίας 2005 (U-13) θα διεξαχθεί όπως και πέρσι. Σημειώνεται επίσης ότι για τα θέματα ασφαλείας θα γίνονται επιθεωρήσεις των γηπέδων / αθλητικών χώρων σε όλη τη διάρκεια της ποδοσφαιρικής περιόδου.

Αγωνιστική δομή Παιδικών Πρωταθλημάτων Grassroots ΠΟΑ 2017-2018:

ΗΛΙΚΙΑ 2012 – PAMPINI (U-6)
Τέσσερις ποδοσφαιριστές ανά ομάδα, χωρίς τερματοφύλακες, σε γήπεδο 20Χ20μ. με 4 μικρά τέρματα 1μ Χ 0.75μ. Μέγιστος αριθμός ποδοσφαιριστών 15 και διάρκεια αγώνα 30 λεπτά σε δύο ημίχρονα(2Χ15). €100.00 ανά ομάδα.

ΗΛΙΚΙΑ 2011 (U-7)
Πέντε ποδοσφαιριστές ανά ομάδα, σε γήπεδο 20Χ40μ. Μέγιστος αριθμός ποδοσφαιριστών 20 και διάρκεια αγώνα 40 λεπτά σε 2 ημίχρονα(2Χ20’). €200.00 ανά ομάδα.

ΗΛΙΚΙΑ 2010 (U-8)
Πέντε ποδοσφαιριστές ανά ομάδα σε γήπεδο 20Χ40μ. Μέγιστος αριθμός ποδοσφαιριστών 20 και διάρκεια αγώνα 40 λεπτά σε δύο ημίχρονα(2Χ20). €200.00 ανά ομάδα.

ΗΛΙΚΙΑ 2009 (U-9)
Πέντε ποδοσφαιριστές ανά ομάδα σε γήπεδο 30X40μ. μήκος. Μέγιστος αριθμός ποδοσφαιριστών 20 και διάρκεια αγώνα 50 λεπτά σε 2 ημίχρονα(2Χ25). €200.00 ανά ομάδα.

ΗΛΙΚΙΑ 2008 (U-10)
Επτά ποδοσφαιριστές ανά ομάδα σε γήπεδο 45Χ40μ. Μέγιστος αριθμός ποδοσφαιριστών 25 και διάρκεια αγώνα 50 λεπτά σε δύο ημίχρονα(2Χ25). €300.00 ανά ομάδα.

ΗΛΙΚΙΑ 2007 (U-11)
Επτά ποδοσφαιριστές ανά ομάδα σε γήπεδο 45Χ40μ. Μέγιστος αριθμός ποδοσφαιριστών 25 και διάρκεια αγώνα 60 λεπτά σε δύο ημίχρονα(2Χ30). € 300.00 ανά ομάδα.

ΗΛΙΚΙΑ 2006 (U-12)
Εννέα ποδοσφαιριστές ανά ομάδα σε γήπεδο 60Χ40μ. Μέγιστος αριθμός ποδοσφαιριστών 25 και διάρκεια αγώνα 60 λεπτά σε δύο ημίχρονα(2Χ30). €300.00 ανά ομάδα.

ΗΛΙΚΙΑ 2005 (U-13) ΕΠΑΡΧΙΑΚΟ
Έντεκα ποδοσφαιριστές ανά ομάδα, σε γήπεδο 85μ. + Χ 45μ. Κάθε ομάδα θα δικαιούται εννέα αλλαγές, μέγιστος αριθμός ποδοσφαιριστών 25.

Διάρκεια αγώνα 70 λεπτών (2 ημίχρονα των 35 λεπτών το κάθε ένα – 2 X 35). Θα ισχύει ο κανονισμός του offside και κάθε αγώνας θα διαιτητεύεται από 3 διαιτητές. Για τις αλλαγές, η κάθε ομάδα θα μπορεί να διακόψει τον αγώνα το μέγιστο τρεις φορές κατά τη διάρκεια του δεύτερου ημιχρόνου.

Κόστος: €400.00 ανά ομάδα.

*Όλοι οι ποδοσφαιριστές σε όλα τα Παιδικά Πρωταθλήματα GRASSROOTS της Ομοσπονδίας θα αγωνίζονται με κάρτα ποδοσφαιριστή Grassroots ΠΟΑ ΚΟΠ 2017/2018, ενώ στο Πρωτάθλημα θα έχουν δικαίωμα συμμετοχής και όλες οι Ιδιωτικές Ακαδημίες.

**Για όλες τις ηλικιακές κατηγορίες εκτός του U-13 (2005) eagles και U-6 (2012) eagles θα υπάρχουν δύο όμιλοι. Ο όμιλος των «ΑΕΤΩΝ-EAGLES και ο όμιλος των «ΛΙΟΝΤΑΡΙΩΝ-LIONS».