Home ΑΛΛΑ ΤΜΗΜΑΤΑ ΑΚΑΔΗΜΙΑ Πέταξαν για Elite Round Τζιωνής και Νικολάου

Πέταξαν για Elite Round Τζιωνής και Νικολάου

SHARE

Προ των πυλών βρίσκεται ο Elite Round για το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα U19, εκεί όπου θα συμμετέχει η Εθνική μας. Τα παιχνίδια με Πορτογαλία, Σκοτία και Τουρκία θα διεξαχθούν στην έδρα της πρώτης, η οποία φιλοξενεί τη διοργάνωση. Στο αεροπλάνο βρίσκονται η Μαρίνος Τζιωνής και Σάββας Νικολάου της ΟΜΟΝΟΙΑΣ, ενώ θυμίζουμε αυτή η μεγάλη πρόκριση της Εθνικής στον Elite Round επιτευχθεί με τον Νεόφυτο Λάρκου στο τιμόνι, όταν ήταν προπονητής της Εθνικής Νέων, προτού υπογράψει στην ΟΜΟΝΟΙΑ.

Η ενημέρωση από την ΚΟΠ:

Αντίστροφη μέτρηση για τις νέες υποχρεώσεις της  Εθνικής  μας ομάδας  Νέων στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα U19.

Μετά την πρόκριση της από τον προκριματικό γύρο τον περασμένο Νοέμβριο στον Elite round, ταξιδεύει στην Πορτογαλία για τις πιο δύσκολες εξετάσεις.

Η Κύπρος όπως είναι γνωστό κληρώθηκε στον έκτο όμιλο μαζί με την Πορτογαλία που θα φιλοξενήσει όλους τους αγώνες, τη Σκοτία και την Τουρκία.

Πρώτος αντίπαλος μας η Πορτογαλία στις 20 Μαρτίου, θα ακολουθήσει ο αγώνας με τη Σκοτία στις 23 Μαρτίου και φινάλε στις 26 Μαρτίου με αντίπαλο την Τουρκία.

Στην τελική φάση της διοργάνωσης θα προκριθεί η ομάδα που θα τερματίσει στην πρώτη θέση στον όμιλο μας.

Χορηγός της Εθνικής ομάδας Νέων τα Ελληνικά Πετρέλαια ΕΚΟ.

Μέσα από τη διαδρομή των φιλικών αγώνων, η Εθνική μας είχε την ευκαιρία να κερδίσει έδαφος από πλευράς ετοιμότητας αλλά και εμπειρίας σε υψηλότερο βαθμό δυσκολίας αγώνων, απέναντι σε δυνατές ομάδες.

Στην αποστολή της Πορτογαλίας από τον Ομοσπονδιακό μας προπονητή Σάββα Δαμιανού συμπεριλήφθηκαν οι ακόλουθοι ποδοσφαιριστές:

ΑΤΑΛΑΝΤΑ: Παναγιώτης Λουκά
LEYTON ORIENT: Ρουέλ Σωτηρίου, Έκτορ Κυπριανού
ΝΟΒΑΡΑ: Δανιήλ Παρούτης
SSC ΝΑΠΟΛΙ: Ραφαήλ Μάμας
ΣΙΟΥΣΠΕΡΥ: Χρίστος Σιέλης
ΑΕΚ: Δημήτρης Ράσπας
ΑΕΛ: Γιάννης Γερολέμου, Κωνσταντίνος Μιχαηλίδης
ΑΝΟΡΘΩΣΗ: Μιχάλης Ιωάννου, Νικόλας Παναγιώτου
Αποέλ: Ανδρέας Κατσαντώνης
ΘΟΙ Λακατάμιας: Αλέξανδρος Λεμονάρης
ΕΘΝΙΚΟΣ Άχνας: Κωνσταντίνος Ηλία
ΕΝ Παραλιμνίου: Ραφαήλ Πιττάτζης
ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ: Ιωάννης Κωστή, Κωνσταντίνος Σεργίου, Θωμάς Νικολάου
ΟΜΟΝΟΙΑ Λευκωσίας: Μαρίνος Τζιωνή, Σάββας Νικολάου

*Στην προκριματική φάση η Εθνική μας αντιμετώπισε το Μαυροβούνιο (0-0), τη Ρωσία (0-2) και τη Λετονία (1-0) και με την κατάκτηση της δεύτερης θέσης στον ενδέκατο όμιλο εξασφάλισε εισιτήριο για τον Elite round της διοργάνωσης.

*Η αποστολή της Εθνικής μας αναμένεται να φτάσει στον προορισμό της νωρίς το απόγευμα της Δευτέρας και θα πραγματοποιήσει και την πρώτη της προπόνηση στην Πορτογαλία.