Home ΑΛΛΑ ΤΜΗΜΑΤΑ ΜΠΑΣΚΕΤ Στον Κεραυνό το Σούπερ Καπ

Στον Κεραυνό το Σούπερ Καπ

keravnos

Η ομάδα του Κεραυνού κατέκτησε το Σούπερ Καπ Ανδρών (Ασπίδα «Μάριος Παλάλας») για τρίτη φορά στην ιστορία της. Κέρδισε την Michelin ΕΘΑ με σκορ 79-68 σε αγώνα που έγινε την Παρασκευή (19 Οκτωβρίου 2012) στην Αίθουσα «Κίτιον» στη Λάρνακα.

Οι δυο ομάδες πάλεψαν σκληρά για τη νίκη, αλλά τελικά αυτός που χαμογέλασε ήταν ο Κεραυνός.

Πολύ καλός ρυθμός στο πρώτο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να δίνουν γρήγορο ρυθμό στο παιχνίδι. Σκορ δεκαλέπτου, 20-20.

Ο γρήγορος ρυθμός και η γενική επιθετική έφεση συνεχίστηκε και στο δεύτερο δεκάλεπτο με τις δυο ομάδες να μην καταφέρνουν να ξεφύγουν η μια από την άλλη στο σκορ. Με το τέλος του ημιχρόνου ο Κεραυνός προηγήθηκε με σκορ 43-37.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Κεραυνός προηγήθηκε (με καλάθι του Κρόκερ) με σκορ 52-41 4.30 πριν το τέλος. Στη συνέχεια η Michelin ΕΘΑ ανέκαμψε και έκλεισε το δεκάλεπτο με σκορ 56-54 για τον Κεραυνό.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η ομάδα της Έγκωμης προηγήθηκε με 59-56. 8.48 πριν το τέλος με καλάθι του Τσουπ. Το παιχνίδι συνεχίστηκε με τις δυο ομάδες να διεκδικούν με πείσμα τη νίκη. 3.53 πριν το τέλος ο Κρόκερ έκανε το σκορ 69-62 για τον Κεραυνό. Η ομάδα της Έγκωμης πλησίασε στη συνέχεια στους τρεις πόντους (66-69 3.20 πριν το τέλος). Ο Διαμαντόπουλος όμως με τρίποντο έκανε το 74-67 1.21 πριν το τέλος. Σε εκείνο το σημείο κρίθηκε το ματς. Τελικό σκορ 79-68.

Δεκάλεπτα: 20-20, 43-37, 56-54,79-68

Κεραυνός (Γιανναράς): Μέιζ 6, Κρόκερ30(3), Πηλαβάς 2, Δεμερτζής 3 , Διαμαντόπουλος 18(3), Νταμιάνοβιτς 9, Τρισόκκας 4, Βον 5, Κίνναρντ 2

Michelin ΕΘΑ (Αδάμου): Μακλέιν 7, Πουλ11(1) , Γουίλιαμς17(2), Ντάουνι11(1), Αντεγκμπόι 3(1) , Γεωργιάδης,Τσουπ 7,Παναγιώτου, Τσερανιτς 7, Ενγκλίσκι 5