Home ΑΛΛΑ ΤΜΗΜΑΤΑ ΜΠΑΣΚΕΤ Το πανόραμα της πρώτης αγωνιστικής

Το πανόραμα της πρώτης αγωνιστικής

Με τον αγώνα Απόλλων-ΟΜΟΝΟΙΑ ολοκληρώνεται η πρώτη αγωνιστική του πρωταθλήματος μπάσκετ. Δείτε τι έγινε στους υπόλοιπους αγώνες:

ΑΕΚ-ΚΕΡΑΥΝΟΣ 55-59
Με εκτός έδρας επιτυχία μπήκε στο νέο Πρωτάθλημα ΟΠΑΠ Ανδρών Α΄ Κατηγορίας ο Κεραυνός Στροβόλου. Οι περσινοί κυπελλούχοι κατέβαλαν μέσα στο «Κίτιον» της Λάρνακας την Πετρολίνα ΑΕΚ με 55-59, εκμεταλλευόμενοι την καλή παρουσία τους στην τελευταία περίοδο. Ο αγώνας ήταν αρκετά νευρικός μετά το πρώτο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να προσπαθούν περισσότερο στο να «καταστρέψουν» το αντίπαλο παιχνίδι, δίνοντας περισσότερη έμφαση στην άμυνά τους, κάτι που είχε ως αποτέλεσμα το σκορ να παραμείνει σε χαμηλά επίπεδα.

Δεκάλεπτα: 20-20, 30-31, 40-44, 55-59.

ΑΕΛ-ΕΝΑΔ 69-61
Έπειτα από έναν χρόνο και ένα ολόκληρο πρωτάθλημα χωρίς νίκη, η Πρωτέας ΑΕΛ κατάφερε το βράδυ του Σαββάτου (27/10) να πάρει ξανά στα χέρια της ροζ φύλλο αγώνα. Οι «γαλαζοκίτρινοι» του Μάρκου Ασωνίτη μπήκαν με το δεξί στο νέο Πρωτάθλημα ΟΠΑΠ Ανδρών Α΄ Κατηγορίας, επικρατώντας στο «Νίκος Σολομωνίδης» με 69-61 της Ύδρας Ασφαλιστικής ΕΝΑΔ. Η Πρωτέας ΑΕΛ είχε το πάνω χέρι από το πρώτο δεκάλεπτο και κατάφερε στη διάρκεια του αγώνα να συντηρήσει το προβάδισμά της, εκμεταλλευόμενη την πολύ καλή γ΄ περίοδο και το σερί 12-0 που σημείωσε στο τέλος, προηγούμενη με 58-44. Οι φιλοξενούμενοι του Χρίστου Στυλιανίδη πάλεψαν τον αγώνα, όμως δεν είχαν το καθαρό μυαλό στα σημαντικά στάδιά του, παρά τα 17 επιθετικά ριμπάουντ που μάζεψαν.

Δεκάλεπτα: 19-13, 37-31, 58-44, 69-61.

ΕΘΑ-ΑΠΟΕΛ 62-64
Ο Cytavision ΑΠΟΕΛ ήταν ο νικητής στον εναρκτήριο αγώνα (26/10) του Πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Ανδρών Α΄ Κατηγορίας, καταβάλλοντας μέσα στο «Τάσσος Παπαδόπουλος – Ελευθερία» την Michelin ΕΘΑ με 62-64. Το παιχνίδι ήταν συναρπαστικό στα τελευταία λεπτά και κρίθηκε με καλάθι του Μίχαλ Κρέμεν, ένα δευτερόλεπτο πριν από τη λήξη, έπειτα από ασίστ του Άιζακ Γουέλς. Οι πρωταθλητές των δύο τελευταίων χρόνων είχαν τον έλεγχο του αγώνα σε όλη σχεδόν τη διάρκειά του, καταφέρνοντας να επιβάλουν τον ρυθμό τους και με όπλο την ευστοχία τους και την υπεροχή τους στα ριμπάουντ, να «χτίζουν» σημαντική διαφορά, που έφτασε μέχρι και τους 12 πόντους (37-25 στο 15΄). Οι φιλοξενούμενοι ακολουθούσαν τους γηπεδούχους στο σκορ και με βελτιωμένη άμυνα στο τελευταίο δεκάλεπτο, κατάφεραν να «κλέψουν» το ροζ φύλλο αγώνα, καθώς έκαναν επιμέρους σκορ 3-12 και έκλεισαν το παιχνίδι με σερί 0-10!

Δεκάλεπτα: 22-19, 42-37, 59-52, 62-64.