Home ΑΛΛΑ ΤΜΗΜΑΤΑ ΜΠΑΣΚΕΤ Νίκη κόντρα στην ΕΝΠ

Νίκη κόντρα στην ΕΝΠ

basket-etha (1)

Η Καπάτσος ΟΜΟΝΟΙΑ ήταν η νικήτρια στον τελευταίο χρονικά αγώνα της 5ης αγωνιστικής για την Β’ Φάση του Πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Ανδρών Α’ Κατηγορίας “Τάσος Μητσόπουλος”. Το παιχνίδι ήταν συναρπαστικό, με την ΟΜΟΝΟΙΑ να παίρνει προβάδισμα στην πρώτη περίοδο, την Ένωση να κάνει την ανατροπή στην συνέχεια και να είναι μπροστά στο σκορ στην δεύτερη και τρίτη περίοδο, και τους “πράσινους” να πραγματοποιούν μία πολύ καλή τέταρτη περίοδο και να παίρνουν στο τέλος την νίκη με 81-77. Κορυφαίος του αγώνα ο Στέφεν Νουαουκόνι με 23 πόντους (15 ριμπάουντ, 3 ασσίστ).

Στο πρώτο δίλεπτο της αναμέτρησης η Ένωση ευτύχισε να προηγηθεί με 5-2. Έπειτα η ΟΜΟΝΟΙΑ ανέβασε στροφές και με ένα σερί εννέα πόντων πήρε προβάδισμα με 11-5. Στο επόμενο διάστημα του αγώνα η ομάδα του Παραλιμνίου ισορρόπησε το παιχνίδι, καταφέρνοντας στο 6:23 να μειώσει την διαφορά στον ένα πόντο (14-13). Οι “πράσινοι” ήταν πιο συγκεντρωμένοι όμως στα τελευταία στάδια του δεκαλέπτου, και επανέφεραν την διαφορά στους πέντε πόντους (21-16).

Η Ένωση μπήκε δυνατά στην δεύτερη περίοδο μειώνοντας στον πόντο την διαφορά (21-20) μετά από ένα λεπτό αγώνα, ενώ στο 12:10 πήρε προβάδισμα με 24-23. Στην συνέχεια του αγώνα, και μέχρι τα μισά της περιόδου, οι δύο ομάδες έκαναν ένα ισορροπημένο παιχνίδι που πήγαινε πόντο-πόντο, με την ΟΜΟΝΟΙΑ να προηγείται με 32-30. Εκεί οι “βυσσινί” ανέβασαν στροφές και με ένα σερί δεκατριών πόντων πήραν προβάδισμα με 43-32. Η Ομόνοια πέτυχε άλλους τέσσερις πόντους με τους Τζαμάρ και Νουαουκόνι μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, μειώνοντας σε 43-36.

Με τρεις πόντους από τον Τζαμάρ ξεκίνησε την τρίτη περίοδο η ΟΜΟΝΟΙΑ, που μείωσε σε 43-39, με την Ένωση να απαντάει και να δημιουργεί ξανά διαφορά οκτώ πόντων στο 23:34 με το σκορ να φθάνει στο 50-42. Ένα λεπτό πριν το φινάλε της τρίτης περιόδου η ΟΜΟΝΟΙΑ είχε μειώσει σε 59-55, όμως ο αρχηγός των “βυσσινί”, Νικόλας Θωμά, με δύο ελεύθερες βολές έφερε την διαφορά στους έξι πόντους (61-55).

Στα πρώτα στάδια της τέταρτης περιόδου είδαμε ένα ισορροπημένο παιχνίδι, ενώ το σκορ ήταν στο 68-64 υπέρ της Ένωσης στο 32:48. Η ΟΜΟΝΟΙΑ ήταν καλύτερη στην συνέχεια καταφέρνοντας να ισοφαρίσει σε 71-71, λίγο μετά την συμπλήρωση πέντε λεπτών στην περίοδο. Η ισοπαλία παρέμεινε και στην συνέχεια (73-73 και 75-75), με τους “πράσινους” να σημειώνουν τέσσερις πόντους και να προηγούνται με 79-75, ενάμιση λεπτό πριν το φινάλε. Τελικά η ΟΜΟΝΟΙΑ έφυγε με την νίκη με τελικό σκορ 81-77.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-16, 43-36, 57-62, 81-77

Καπάτσος ΟΜΟΝΟΙΑ (Νικόλας Παπαδόπουλος) : Γεωργίου 2, Παπακώστας 10 (2), Γαβριήλ, Μάνιγκατ 11 (2), Γουάτσον 16 (4), Ρόμπινσον, Νουαουκόνι 23, Τζαμάρ 19.

Ένωση Νέων Παραλιμνίου: Σολωμού, Χοτ 9 (1), Μακλέιν 12, Θωμά 14 (2), Σιόκουρος, Άντερσον 10 (2), Χάσκισον 18 (2), Σάμουελς 14, Πυριλλής.