Home ΑΛΛΑ ΤΜΗΜΑΤΑ ΜΠΑΣΚΕΤ Ήταν καλύτεροι και πήραν δίκαια τη νίκη οι “πράσινοι”

Ήταν καλύτεροι και πήραν δίκαια τη νίκη οι “πράσινοι”

Την ένατη της νίκης στο Πρωτάθλημα Β1 Κατηγορίας πέτυχε η Καλαθοσφαιρική ΟΜΟΝΟΙΑ, επικρατώντας με 77-63 της ΕΝΑΔ, στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής. Η ομάδα μας έφτασε τους 22 βαθμούς και συνεχίζει να ελπίζει για κατάληψη της 2ης θέσης της βαθμολογίας, που είναι προνομιούχα αφού δίνει εισιτήριο απευθείας για τα ημιτελικά της διοργάνωσης. Οι “πράσινοι” ήταν καλύτεροι και πήραν δίκαια το ροζ φύλλο αγώνος, έχοντας στην κερκίδα τη συμπαράσταση της Θύρας 9.

Οι παίκτες του Κυριάκου Αδάμου μπήκαν μουδιασμένα στο ματς και έμειναν πίσω στο σκορ, όμως πριν τελειώσει η πρώτη περίοδος ισοζύγισαν το παιχνίδι. Οι δύο ομάδες παρουσιάστηκαν καλές στο δεύτερο δεκάλεπτο και το “τριφύλλι” πήγε στα αποδυτήρια με μικρό προβάδισμα. Στην τρίτη περίοδο όμως, οι “πράσινοι” ήταν φανταστικοί τόσο σε επίθεση όσο και άμυνα, παίρνοντας μια διαφορά ασφαλείας από τους αντιπάλους. Στο τελευταίο δεκάλεπτο διατήρησαν την απόσταση και πήραν πανάξια τη νίκη!

Τα δεκάλεπτα: 18-19, 32-30, 57-46, 77-63

ΟΜΟΝΟΙΑ (Κυριάκος Αδάμου): Γεωργίου 20 (2), Δουκανάρης 12 (2), Γαβριήλ 22 (2), Πολυκάρπου 4, Κυριακίδης 6, Γιάγκου 6, Κασινός 7.

Απομένει πλέον μόνο μια αγωνιστική για να ολοκληρωθεί η κανονική διάρκεια του Πρωταθλήματος, με την ΟΜΟΝΟΙΑ να αντιμετωπίζει ως τυπικά φιλοξενούμενη την Εθνική Ενόπλων. Το παιχνίδι θα διεξαχθεί την Πέμπτη 8 Μαρτίου και με νίκη η ομάδα μας θα ανέβει στην 2η θέση, αλλά για να τερματίσει εκεί θα χρειαστεί η πρωτοπόρος ΑΕΛ να κερδίσει τον Αχιλλέα Αγρού. Σε αυτή την περίπτωση θα υπάρξει ισοβαθμία, όμως οι “πράσινοι” υπερέχουν.