Home ΑΛΛΑ ΤΜΗΜΑΤΑ ΜΠΑΣΚΕΤ Ήττα στον πρώτο τελικό στη Λεμεσό

Ήττα στον πρώτο τελικό στη Λεμεσό

Παρά τη μεγάλη προσπάθεια, η μπασκετική ΟΜΟΝΟΙΑ ηττήθηκε στη Λεμεσό από την αντίστοιχη ομάδα της ΑΕΛ με 67-56. Οι καλαθοσφαιριστές του Κυριάκου Αδάμου δεν βρέθηκαν σε καλή μέρα και η ομάδα της Λεμεσού πήρε μια δίκαιη νίκη.

Η ΟΜΟΝΟΙΑ έκανε πολλά λάθη στο το ξεκίνημα και μοιραία η διαφορά ανέβηκε στους 20 πόντους μέχρι τη λήξη του πρώτου μέρους. Στο δεύτερο ημίχρονο, παρά τη βελτίωση και τη μείωση στο σκορ μέχρι και στους 10 πόντους, η διαφορά δεν ήταν δυνατόν να καλυφθεί και έτσι η ομάδα μας βρίσκεται πίσω στο σκορ της σειράς με 1-0.

Επόμενο παιχνίδι, στο σπίτι μας την Κυριακή στις 16:00, εκεί όπου με τη παρουσία του κόσμου αναμένεται να είναι διαφορετικά. Θυμίζουμε ο πρωταθλητής κρίνεται στις τρεις νίκες και υπάρχουν τα περιθώρια για να καλυφθεί το χαμένο έδαφος που προέκυψε μετά τη σημερινή ήττα.

Το ρεπορτάζ από την ιστοσελίδα της ΚΟΚ:
Η ΑΕΛ ήταν η μεγάλη νικήτρια του πρώτου αγώνα της σειράς για την τελική φάση του Πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Ανδρών Β1 Κατηγορίας, όπου επικράτησε στο στάδιο «Νίκος Σολομωνίδης» στην Λεμεσό της ΟΜΟΝΟΙΑΣ με 67-56. Οι «γαλαζοκίτρινοι» ξεκίνησαν πιο καλά το παιχνίδι και προηγήθηκαν με 16-10 στο πρώτο δεκάλεπτο ενώ μέχρι το ημίχρονο ήταν μπροστά στο σκορ με 41-20. Οι «πράσινοι» παρουσιάστηκαν βελτιωμένοι στο τρίτο δεκάλεπτο, καταφέρνοντας να μειώσουν σε 51-39, ενώ η ΑΕΛ διατήρησε το προβάδισμα της και στην συνέχεια, όπου έφυγε στο τέλος με την νίκη με τελικό σκορ 67-56. Υπενθυμίζουμε πως πρωταθλήτρια θα στεφθεί η ομάδα που θα φτάσει στις τρεις νίκες.  Κορυφαίος του αγώνα ήταν ο Μάριος Γεωργίου με 17 πόντους. Ο δεύτερος αγώνας της σειράς θα διεξαχθεί την ερχόμενη Κυριακή 15 Απριλίου στις 16:00 στο στάδιο «Τάσσος Παπαδόπουλος» Ελευθερία στην Λευκωσία.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-10, 41-20, 51-39, 67-56