Home ΑΛΛΑ ΤΜΗΜΑΤΑ FUTSAL Ήττα και αποκλεισμός

Ήττα και αποκλεισμός

Η σημερινή ήττα στην πρεμιέρα στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Futsal 2014  έφερε και τον αποκλεισμό της Εθνικής μας από τη συνέχεια της διοργάνωσης.

Ανεξάρτητα από το αποτέλεσμα της Κυριακής με αντίπαλο τη Λιθουανία, η Αγγλία εξασφάλισε την πρώτη θέση του ομίλου.

Η Εθνική μας παρά τα λάθη του έγιναν, θα μπορούσε να ανατρέψει το 2-0 του πρώτου μέρους, όμως η Αγγλία άντεξε την πίεση και ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις της χωρίς απώλειες.

Η Κύπρος ατύχησε στο 16′ όταν μετά από γρήγορη επίθεση το σουτ του Μανώλη σταμάτησε στο δοκάρι της Αγγλίας.

Στο 17′ η Αγγλία άνοιξε το σκορ (1-0) με τον Gay και στο φινάλε του πρώτου μέρους διπλασίασε τα τέρματα της με σκόρερ και πάλι τον Gay.

Η ομάδα μας πλήρωσε τα λάθη της και η Αγγλία χωρίς να είναι καλύτερη προβάδισμα δύο τερμάτων. Μέσα σε τρία λεπτά και ενώ θα μπορούσαμε να πάρουμε προβάδισμα υποχρωθήκαμε να κυνηγούμε την ανατροπή.

Με το ξεκίνημα της επανάληψης η Εθνική μας μειώνει με τον Κωνσταντίνο Χριστοδούλου και κυνήγησε την ισοφάριση μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο χωρίς όμως να αλλάξει κάτι.

Η Εθνική μας ξεκίνησε το παιχνίδι με τους Σκαμπύλη, Παπαδόπουλλο, Μανώλη, Κ. Χριστοδούλου και Λειβαδιώτη.

Το παιχνίδι έγινε στο «S.Darius & S.Girenas Sport Center» στην παρουσία 600 θεατών.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ 3ου ΟΜΙΛΟΥ

Λιθουανία-Αγγλία 3-4
Bezykornovas (16:38, 27:49), Šteinas (36:20) / Murphy (3:04), Cook (6:01), Ballinger (23:43, 30:42)

26/01/2013: Αγγλία-Κύπρος  2-1

27/01/2013: Κύπρος-Λιθουανία

Η Αγγλία θα συνεχίσει στην επόμενη φάση της διοργάνωσης όπου θα αντιμετωπίσει την Τουρκία, τη Σλοβενία και Ουκρανία σε όμιλο που φιλοξενηθεί στην Τουρκία.

Στην προκριματική φάση του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Futsal 2014 συμμετέχουν 22 ομάδες που κληρώθηκαν σε έξι ομίλους.