Home ΑΛΛΑ ΤΜΗΜΑΤΑ FUTSAL Στα φαβορί οι τρεις βαθμοί

Στα φαβορί οι τρεις βαθμοί

futsal-apoelVsOmonoia (4)

Το τέσσερα στα τέσσερα έκαναν ΑΕΛ και Ανόρθωση σε αγώνες της 5ης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος Φούτσαλ. Η πρώτη δυσκολεύτηκε, αλλά επιβεβαίωσε τις προβλέψεις και πήρε τους τρεις βαθμούς, όπως και η ομάδα της Αμμοχώστου, ρίχνοντας μάλιστα μια ντουζίνα γκολ. Το απόλυτο στους εντός έδρας αγώνες έχει η ΟΜΟΝΟΙΑ, που επικράτησε σχετικά εύκολα του Εθνικού Λατσιών. Το ντέρμπι της κάτω ζώνης πήρε η ΑΜΕΚ, ξεφέυγοντας από τον πάτο.

Τουλάχιστον εντός έδρας διατηρεί το αήττητο η ΟΜΟΝΟΙΑ, αφού εκτός έδρας παραμένει χωρίς βαθμό. Οι “πράσινοι” επικράτησαν εύκολα της αντιπάλου τους και διατηρήθηκαν κοντά στην κορυφή.

Κλειστό παιχνίδι διεξήχθη στο Λευκόθεο, που δεν είχε γκολ στο πρώτο ημίχρονο, ούτε στα πρώτα δέκα λεπτά της επανάληψης. Η ΑΕΛ πήρε προβάδισμα στο 30′ και μέχρι το 33′ βρισκόταν μπροστά στο σκορ με 0-3. Στο 35′ μείωσε η ΑΕΚ Λάρνακας και στο τελευταίο λεπτό οι δύο ομάδες πέτυχαν από ένα τέρμα.

Το λάθος να προηγηθεί στο σκορ έκανε η ΑΕΚ Σωτήρας κόντρα στην Ανόρθωση. Οι γηπεδούχοι έκαναν το 1-0 στο 3′, που ήταν και το μοναδικό τους γκολ στο παιχνίδι. Δέκα λεπτά αργότερα η ομάδα της Αμμοχώστου ισοφάρισε και μέχρι το τέλος του ημιχρόνου πέρασε μπροστά στο σκορ με 1-3. Στην επανάληψη επιτεύχθηκαν εννιά γκολ από τους πρωτοπόρους του Πρωταθλήματος.

Στο ντέρμπι των ουραγών, οι μέχρι πρότινος χωρίς βαθμό ΑΜΕΚ και Απελευθέρωση τέθηκαν μεταξύ τους, με την πρώτη να κερδίζει και να αφήνει τη δεύτερη μόνη στον πάτο. Λίγο πριν το τέλος του πρώτου μέρους πήρε προβάδισμα η ομάδα της Καψάλου, ενώ τα άλλα τρία γκολ ήρθα στο δεύτερο ημίχρονο και συγκεκριμένα τα τελευταία έξι λεπτά του ματς.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 5ης αγωνιστικής:
ΟΜΟΝΟΙΑ-Εθνικός Λατσιών 7-2
ΑΕΚ Σωτήρας-Ανόρθωση 1-12
ΑΕΚ Λάρνακας-ΑΕΛ 2-4
ΑΜΕΚ Καψάλου-Η Απελευθέρωση 4-0

Εκκρεμούν δύο αγώνες, το ντέρμπι Ανόρθωση-Αποέλ για την 1η αγωνιστική και ο αγώνας της 5ης αγωνιστικής ανάμεσα σε Ελπίδα Αστρομερίτη και Αποέλ. Ρεπό αυτή την αγωνιστική είχε η ομάδα Δημητράκης Χριστοδούλου Δερύνειας.