Home ΑΛΛΑ ΤΜΗΜΑΤΑ FUTSAL Ηττήθηκε αλλά πήρε το ζητούμενο

Ηττήθηκε αλλά πήρε το ζητούμενο

Η ΟΜΟΝΟΙΑ γνώρισε την ήττα με 4-3 από την ΑΕΚ στο «Κίτιον». Ωστόσο πήρε τη 2η θέση που ήθελε, καθώς στον αγώνα του πρώτου γύρου επικράτησε με 4-1 και έτσι η ομάδα της Λάρνακας έμεινε στην 3η θέση. Σκόρερ Μ. Ιωάννου, Γ. Ιωάννου και Μανώλη.

Μοιρασμένο ήταν το πρώτο μέρος της αναμέτρησης ωστόσο η ΑΕΚ ήταν αυτή που πήγε με προβάδισμα στα αποδυτήρια, καθώς ήταν άκρως αποτελεσματική. Η ομάδα της Λάρνακας βρέθηκε να προηγείται με 2-0 με δύο ευκαιρίες, με τον Μάρκο Ιωάννου να μειώνει σε 2-1. Άλλο ένα γκολ από τους γηπεδούχους διαμόρφωσαν το σκορ του ημιχρόνου. Μετά την ανάπαυλα, η ΟΜΟΝΟΙΑ μπήκε πολύ πιο δυνατά από τον αντίπαλο και ευτύχησε να σκοράρει νωρίς με τέρμα του Γιάννου Ιωάννου. Οι «πράσινοι» συνέχισαν την πίεση και κατάφεραν με τον Μάνο να φέρουν το ματς στα ίσα, κάνοντας το 3-3. Εκεί που φαινόταν ότι οι δύο ομάδες θα έμεναν στην ισοπαλία, η ΑΕΚ πέτυχε γκολ προς το τέλος του αγώνα και πήρε τη νίκη με 4-3.

Η ομάδα μας μπορεί να μην κέρδισε, ωστόσο σφράγισε τη 2η θέση που ήταν το ζητούμενο και πλέον περιμένει αύριο να μάθει τον αντίπαλο της για τα προημιτελικά στη β΄φάση του Πρωταθλήματος.

Η εξέλιξη του αγώνα:

1′ Έναρξη αγώνα

1′ Ευκαιρία με το καλημέρα, με πλασέ του Σέζαρ να αποκρούεται από τον αντίπαλο πορτιέρο

2′ ΓΚΟΛ 1-0 για την ΑΕΚ. Μετά από λάθος της άμυνας ο αντίπαλος βρέθηκε μόνος με τον Σκαμπύλη που πλάσαρε εύστοχα

3′ Ο Μαντέλι επιχείρησε την απευθείας εκτέλεση φάουλ, με τον τερματοφύλακα της ΑΕΚ να αποκρούει δύσκολα

5′ ΓΚΟΛ 2-0 για την ΑΕΚ, μετά από αντεπίθεση

6′ ΓΚΟΟΟΟΟΛ με τον Μάρκο Ιωάννου. Εξαιρετικό γκολ μετά από ένα ωραίο συνδυασμό από τους φουτσαλιστές

9′ Δυνατό σουτ του Αλεξίου, λίγο έξω η μπάλα

10′ Σουτ στην κίνηση από τον Μαντέλι, με τη μπάλα να περνά ελάχιστα δίπλα από το δοκάρι

12′ ΓΚΟΛ 3-1 για την ΑΕΚ, με ψηλοκρεμαστό πλασέ από τον αντίπαλο

-Με flying goalkeeper παίζει η ΑΕΚ καθώς κυνηγάει το σκορ. Θυμίζουμε στον αγώνα του πρώτου γύρου η ΟΜΟΝΟΙΑ επικράτησε με 4-1

17′ Πλασέ του Μαντέλι από τα αριστερά, ελάχιστα δίπλα από το δοκάρι η μπάλα

-Κίτρινη κάρτα στο Σέζαρ για τράβηγμα

Λήξη ημιχρόνου

Έναρξη β’ ημιχρόνου

22′ Πλασέ του Μανώλη, κόντραρε σε αντίπαλο η μπάλα

23′ Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ, με τον αντίπαλο να μη μπορεί να σκοράρει προ κενής εστίας

25′ ΓΚΟΟΟΟΛ 3-2 με τον Γιάννο Ιωάννου. Μετά από ατομική προσπάθεια από τον Μαντέλι, έδωσε έτοιμο γκολ στον Ιωάννου και η ομάδα μας μειώνει στο σκορ

28′ Δυνατό σουτ από τον Αλεξίου, δύσκολη απόκρουση από τον αντίπαλο πορτιέρο

28′ Εντυπωσιακή απόκρουση από τον Σκαμπύλη, μετά από κοντινό σουτ του αντίπαλου

29′ ΓΚΟΟΟΟΟΛ 3-3 με τον Μανώλη. Πολύ όμορφο γκολ από τον Μάνο μετά από έξυπνη πάσα του Βάντερσον

-Ξανά με flying goalkeeper ο αντίπαλος

32′ Μακρινή ρίψη από τον Σκαμπύλη που βρίσκει τον Μαντέλι, με τον Βραζιλιάνο να μην μπορεί να τελειώσει ιδανικά τη φάση

-2:36 πριν από το τέλος με το σκορ να παραμένει στο 3-3. Δύσκολα αλλάζει κάτι και η ομάδα μας θα κρατήσει τη 2η θέση

38′ Μεγάλη απόκρουση του Σκαμπύλη σε τετ α τετ

39′ ΓΚΟΛ 4-3 για την ΑΕΚ, μετά από δυνατό σουτ εκτός περιοχής