Home ΑΛΛΑ ΤΜΗΜΑΤΑ FUTSAL Κέρδισε την Ανόρθωση και πήρε το προβάδισμα

Κέρδισε την Ανόρθωση και πήρε το προβάδισμα

Την νίκη με 2-0 πήρε η ΟΜΟΝΟΙΑ στο παιχνίδι με την Ανόρθωση στα πλαίσια του πρώτου ημιτελικού για τον θεσμό του Κυπέλλου. Ένα γκολ σημείωσε ο Μάνος, ενώ το άλλο ήταν αυτογκόλ. Και τα δύο σημειώθηκαν στο πρώτο ημίχρονο.

Οι φουτσαλιστές μας πήραν το ζητούμενο που ήταν η νίκη και απέδειξαν ότι είναι καλύτερη ομάδα. Και στα δύο ημίχρονο η ΟΜΟΝΟΙΑ είχε την υπεροχή και για να πούμε την αλήθεια μπορούσε για περισσότερα γκολ. Ούτε η τύχη ήταν με το μέρος της, καθώς Μ. Ιωάννου και Αλεξίου σημάδεψαν δύο φορές το δοκάρι.

Από εκεί και πέρα το προβάδισμα είναι ασφαλώς στην ΟΜΟΝΟΙΑ και πλέον πάει στον επαναληπτικό έχοντας το πάνω χέρι.

Βασική πεντάδα: Σκαμπύλης, Μαντέλι, Μανώλη, Σέζαρ, Wanderson

Η εξέλιξη του αγώνα:

2′ ΓΚΟΟΟΟΛΛΛΛΛΛ 1-0 μπροστά η ΟΜΟΝΟΙΑ με αυτογκόλ. Πολύ νωρίς παίρνει κεφάλι στο σκορ η ομάδα μας

4′ Με τους καλύτερους οιωνούς ξεκινά τον αγώνα η ΟΜΟΝΟΙΑ, η οποία καλείται να κρατήσει το μηδέν πίσω και να διευρύνει το προβάδισμα

8′ Μεγάλη ευκαιρία με τον Σέζαρ να μην μπορεί να σκοράρει

9′ Καλή στιγμή για την Ανόρθωση για να ισοφαρίσει με σουτ εντός περιοχής που πέρασε μόλις άουτ

11′ ΓΚΟΟΟΟΛΛΛΛ με τον Μάνο! Η ΟΜΟΝΟΙΑ εκτέλεσε φάουλ, ο τερματοφύλακας της Ανόρθωσης απέκρουσε ασταθώς και ο μάνος έκανε το πλασέ από κοντά. 2-0

12′ Δεύτερη κίτρινη στον Μάνο και αποβολή. Για δύο λεπτά με παίκτη λιγότερο θα αγωνιστεί η ΟΜΟΝΟΙΑ

13′ Πιέζει η Ανόρθωση

14′ Με πέντε ποδοσφαιριστές και πάλι η ΟΜΟΝΟΙΑ που άντεξε την πίεση και δε δέχτηκε γκολ

15′ Δεν κάνει το 3-0 ο Μαντέλι που έχασε καλή ευκαιρία

18′ Μεγάλη ευκαιρία με τον Μανώλη, μόλις άουτ

Τέλος Ημιχρόνου

Έναρξη Β’ Ημιχρόνου

21′ Μεγάλη στιγμή με Wanderson μετά από πάσα του Γ. Ιωάννου

22′ Σειρά του Γ. Ιωάννου να χάσει καλή ευκαιρία

24′ Σουτ του Αλεξίου, καλό όμως η μπάλα πέρασε έξω

30′ Δύο μεγάλες στιγμές μια για κάθε ομάδα. Πρώτα ο Wanderson έστειλε την μπάλα λίγο έξω και στην επαναφορά η Ανόρθωση έχασε σπουδαία ευκαιρία με τον φουτσαλιστή της να στέλνει άουτ την μπάλα στο τετ α τετ με τον Σκαμπύλη

31′ Άλλη μια χαμένη στιγμή για την ΟΜΟΝΟΙΑ, με τον Μάρκο Ιωάννου να σημαδεύει το δοκάρι και τον Wanderson να μαζεύει το ριμπάουντ αλλά να πλασάρει εκτός σε κενή εστία

32′ Διπλή απόκρουση του Σκαμπύλη σε δύο ξεχωριστές φάσεις στο ίδιο λεπτό. Σώζει την ομάδα μας από την μείωση του σκορ

34′ Νέα καλή στιγμή με Σέζαρ

35′ Τεράστια απόκρουση από τον Τάσο Σκαμπύλη που κρατά το μηδέν σε τετ α τετ

40′ Νέο δοκάρι για την ΟΜΟΝΟΙΑ με τον Αλεξίου

Τέλος Αγώνα. 2-0