Home ΑΛΛΑ ΤΜΗΜΑΤΑ FUTSAL Κυπελλούχος η ΟΜΟΝΟΙΑ με μεγάλη ανατροπή!

Κυπελλούχος η ΟΜΟΝΟΙΑ με μεγάλη ανατροπή!

Η ΟΜΟΝΟΙΑ επικράτησε με ανατροπή 6-4 του Αποέλ στον μεγάλο τελικό και κατέκτησε το 5ο Κύπελλο στην ιστορία της.

Μόλις στο δεύτερο λεπτό η ομάδα μας κατάφερε να πάρει προβάδισμα με τον Σέζαρ. Το Αποέλ κράτησε στη συνέχεια λίγο περισσότερο την μπάλα και έψαξε την ισοφάριση και έχασε ευκαιρίες με τον Παναγιώτου δύο φορές, είχε και η Ομόνοια κάποιες προσπάθειες με σουτ από Σκαμπύλη και Μαντέλι χωρίς όμως αποτέλεσμα. Τελικά η ισοφάριση για τους αντίπαλους ήρθε στο 11ο λεπτό με τον Ράφαελ. Από εκείνο το σημείο οι δύο ομάδες ήταν πολύ επιφυλακτικές στην επίθεση ωστόσο υπήρξαν ευκαιρίες. Έχασε δύο πολύ μεγάλες ευκαιρίες η ΟΜΟΝΟΙΑ με τους Μανώλη και Σέζαρ (διπλή) ενώ και το Αποέλ είχε τις στιγμές που θα μπορούσε να πάρει προβάδισμα. Το 1-1 έμεινε μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Το Αποελ μπήκε με γκολ στην επανάληψη με τον Ντάγκλας να πλασάρει τον Σκαμπύλη και να τον κερδίζει. Στη συνέχεια η ΟΜΟΝΟΙΑ πίεσε, έκλεψε αρκετές φορές την μπάλα και έβγαλε επιθέσεις όμως δεν μπόρεσε να γίνει ουσιαστική. Το Αποέλ εκμεταλλεύτηκε ένα φάουλ που κέρδισε έξω από την περιοχή μας στο 28ο λεπτό και σκόραρε ξανά για να κάνει το 3-1. Από κείνο το σημείο τα πράγματα δυσκόλεψαν πολύ. Η ΟΜΟΝΟΙΑ αν και κράτησε περισσότερο την μπάλα ανεβάζοντας παίκτες ψηλά έπρεπε να προσέξει και στην άμυνα διότι το Αποέλ ήταν πολύ επικίνδυνο στις αντεπιθέσεις. Στα τελευταία λεπτά η Ομόνοια έπαιξε με τον flying goalkeeper και αφού πρώτα μείωσε με τον Μάνο στο 33ο λεπτό, ισοφάρισε με τον Μαντέλι στο 36’. Ακολούθως το Αποέλ αφού συμπλήρωσε 5 φάουλ έδωσε την ευκαιρία στην ομάδα μας να προηγηθεί με πέναλτι και το αξιοποίησε ο Μαντέλι. Συμπλήρωσε και η ΟΜΟΝΟΙΑ φάουλ με τον Ράφαελ να εκτελεί πέναλτι όμως ο σπουδαίος Σκαμπύλης απέκρουσε. Από την στιγμή που το Αποέλ αναγκάστηκε να παίξει με «5» η ΟΜΟΝΟΙΑ το εκμεταλλεύτηκε, σκόραρε ξανά με τον Μαντέλι. To Αποέλ προσπάθησε να ξαναμπει στον αγώνα στα τελευταία δευτερόλεπτα, σκόραρε με πέναλτι όμως το τελικό 6-4 έγινε από τον Σέζαρ.

Η πολύ μεγάλη προσπάθεια των φουτσαλιστών μας εξαργυρώθηκε με την κατάκτηση του κυπέλλου.