Home ΑΛΛΑ ΤΜΗΜΑΤΑ ΓΥΝΑΙΚΕΙΑ ΟΜΑΔΑ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟΥ Έριξε “8άρα” στο φινάλε και τερμάτισε στην 4η θέση

Έριξε “8άρα” στο φινάλε και τερμάτισε στην 4η θέση

Με εκτός έδρας νίκη ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις της στο Γυναικείο Πρωτάθλημα η ΟΜΟΝΟΙΑ, στην πρώτη της παρουσία. Οι “πράσινες” κέρδισαν εύκολα με 8-0 την ομάδα Champions Ύψωνα, έχοντας εφτά διαφορετικές σκόρερ στο παιχνίδι.

Το σκορ άνοιξε μόλις στο 4ο λεπτό η Κωνσταντινα Λουκά, ενώ ακολούθησαν δύο τέρματα από την Θεοδώρα Μοδέστου σε 27′ και 29′. Στο 36′ η Χαρά Χαραλάμπους ανέβασε κι άλλο το δείκτη του σκορ, ενώ το ημίχρονο έκλεισε στο 6-0, με τις Μαρίνα Πιερή (43′ με πέναλτι) και Παναγιώτα Θεοφίλου (45′) να χρίζονται επίσης σκόρερ. Στην επανάληψη σκόραραν η Ελένη Τουμπή (65′) και η Σώτια Μακρή (66′).

Έτσι η ΟΜΟΝΟΙΑ πήρε το δέκατο της “τρίποντο” στη σεζόν και τερμάτισε στην 4η θέση με 30 βαθμούς, χωρίς καμία ισοπαλία. Δέχθηκε συνολικά έξι ήττες, όλες από τις ομάδες που τερμάτισαν πιο πάνω της στη βαθμολογία.

Πλέον η ομάδα μας επικεντρώνεται στο Κύπελλο, εκεί όπου έχει δύσκολο έργο αφού στα προημιτελικά θα αντιμετωπίσει την Πρωταθλήτρια ομάδα Apollon Ladies. Ο αγώνας θα διεξαχθεί μάλιστα εκτός έδρας και είναι προγραμματισμένος για την επόμενη Κυριακή 2 Απριλίου.

Μετά το πέρας του πιο πάνω αγώνα, που κρίνει την πρόκριση στους “4” του Κυπέλλου, τρεις “πράσινες” θα ενσωματωθούν με την Εθνική Γυναικών, που έχει υποχρεώσεις. Πρόκειται για τις Ξένια Γεωργίου, Παναγιώτα Ρήγα και Μαρία Ματθαίου, που κλήθηκαν για την προετοιμασία ενόψει των δύο φιλικών με την Εθνική Βουλγαρίας. Οι αγώνες θα γίνουν την Πέμπτη 6 Απριλίου και το Σάββατο 8 Απριλίου στο γήπεδο του ΘΟΪ στη Λακατάμια. Η προετοιμασία της Εθνικής μας θα αρχίσει αύριο Τρίτη με προπόνηση στα Λεύκαρα. Αναλυτικά το πρόγραμμα των διεθνών:
Τρίτη, 28.03.2017 19:15 Προπόνηση/ΔημοτικόΣτάδιο Λευκάρων
Τετάρτη, 29.03.2017 19:15 Προπόνηση/Δημοτικό Στάδιο Λευκάρων
Δευτέρα, 03.04.2017 19:15 Προπόνηση/Δημοτικό Στάδιο Λευκάρων
Τρίτη, 04.04.2017 19:15 Προπόνηση/Δημοτικό Στάδιο Λευκάρων
Τετάρτη, 05.04.2017 15:00 Προπόνηση/ Ξενοδοχείο
Πεμπτη, 06.04.2017 15:30 ΚΥΠΡΟΣ – ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ / Φιλικός Αγώνας/ Ε.Ν. ΘΟΪ Λακατάμιας
Παρασκευή,07.04.2017 15:30 Προπόνηση
Σάββατο, 08.04.2017 15:30 ΚΥΠΡΟΣ – ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ / Φιλικός Αγώνας/ Ε.Ν. ΘΟΪ Λακατάμιας