Πρωτάθλημα ΟΠΑΠ Α΄Κατηγορίας ανδρών – 6η αγωνιστική

Παφιακός – Αναγέννηση…………………1-3 (20-25, 25-18, 23-25, 19-25)
OMONOIA – Νέα Σαλαμίνα…………………0-3 (22-25, 16-25, 16-25)
Ολυμπιάς Φρ. – Ανόρθωσις……………..0-3 (13-25, 20-25, 16-25)
ΑΕ Καραβά – Ολυμπιάδα Ν………………3-0 (25-14, 25-18, 25-19)

Παφιακός – Αναγέννηση 1-3
Εκπληκτικό ξεκίνημα και για τις δύο ομάδες  στο ντέρμπι, με την  Αναγέννηση να παίρνει από την αρχή το προβάδισμα στο σετ το οποίο διατήρησε ως το τέλος. 25-20 για την ομάδα της Δερύνειας αλλά αυτό ήταν το έναυσμα για την αντίδραση του Planet Adventure Παφιακού που ανέβασε πάρα πολύ την απόδοσή του. Στα τελικά στάδια του σετ ήταν δε εκπληκτικός και παρέσυρε την αντίπαλό του σε σωρεία λαθών με αποτέλεσμα να φθάσει εύκολα στην ισοφάριση σε 1-1 κερδίζοντας το σετ με 25-18.
Στο τρίτο σετ παίχθηκε σπουδαίο βόλεϊ και από τις δύο ομάδες με αποτέλεσμα οι 500 και πλέον φίλαθλοι να παρακολουθούν με κομμένη την ανάσα συνεχής εναλλαγή στο σκορ. Μια μικρή ένταση παρατηρήθηκε μεταξύ των προπονητων των ομάδων όταν το σκορ ήταν 11-9 υπέρ της Αναγέννησης με αποτέλεσμα να δεχθούν από μία κίτρινη κάρτα.
Η συνέχεια εξελίχθηκε σε ντέρμπυ αλλά ήταν σειρά της Αναγέννησης να ανεβάσει ρυθμό και να φθάσει στο 23-18, όμως ο Planet Adventure Παφιακός δεν κατέθεσε τα όπλα και με ηγέτη τον καλύτερό του παίκτη τον Σίμοβιτς κατάφερε να ισοφαρίσει 23-23. Το σερβίς όμως το Σπηλιόπουλου έμεινε στο φιλέ. Και ακολούθησε στην επόμενη φάση φοβερό μπλοκ του Γκουανρτιάνο που έδωσε το σετ στην Αναγέννηση με  25-23 και το προβάδισμα στα σετ με 2-1.
Δυνατά μπήκαν οι φιλοξενούμενοι και 5-1 και συνέχισαν να αυξάνουν το σκορ σε 8-2.Η Αναγέννηση κατάφερε να αυξήσει τη διαφορά με 15-7 αλλά άμεσα ο Planet Adventure Παφιακός απάντησε με ένα σερί 5-0 μειώνοντας το σκορ σε 15-12 και ξαναμπαίνοντας στη διεκδίκηση του. Όμως για ένα ακόμα ματς ο Τόμιτς ήταν εκπληκτικός σε απόδοση (δεν μπορούσαν να τον ανακόψουν οι αντίπαλοί του) και οδήγησε την Αναγέννηση Δερύνειας στην κατάκτηση του ετ με 25-19 αλλά και μια πολύ μεγάλης εκτός έδρας νίκης με 3-1 σετ .

Παφιακός (Χριστάκης Παναγίδης): Μασιάς, Ραζνάτοβιτς, Σπηλιόπουλος, Σίμοβιτς, Γ.Τσαγγαρίδης, Περρεϊρα (λίμπερο) Παπαχριστοδούλου (Κόκκινος, Σαββίδης)
Αναγέννηση (Αντώνης Κωνσταντίνου): Αχιλλέως, Λιάφτοφ, Α.Αχιλλέως, Τόμιτς, Γκουαρντιάνο, Παμπακάς (λίμπερο) Ζάνης (Ράφτης)

Εύκολη ήταν και η επικράτηση της κυπελλούχου Ανόρθωσης επί της μαχητικής ομάδα της Ολυμπιάς Φρενάρους. Η ομάδα της Ανόρθωσης ανώτερη μέσα στο γήπεδο συναντησε αντίσταση μόνο στο δεύτερο σετ. Πήρε το πρώτο με 25-13, το δεύτερο με 25-20 και το τρίτο με 25-16. Η ομάδα της Αμμοχώστου συνεχίζει να οδηγεί την κούρσα του πρωταθλήματος αήττητη.

Ολυμπιάς Φρ. (Ντιμίτρι Λέτσιεφ) Κωνσταντίνου, Στ.Γκεοργκίεφ, Μιλοβάνοβιτς, Δαμ.Δημητρίου, Γιάννου, Ι.Γκεοργκίεφ, (λίμπερο) Γεωργίου
Ανόρθωσις (Μάριος Κοντός): Γ.Χρυσοστόμου, Οικονομίδης, Μοντόγια, Σμιθ, Γεωργίου, Κοντός (λίμπερο) Αντωνίου

Τέλος η πρωταθλήτρια Ροκκα ΑΕ Καραβά νίκησε εύκολα την ουραγό και φιλότιμη ομάδα της Ολυμπιάδα Νεάπολης με 3-0 σετ. 25-14, 25-18, 25-19. Οι πρωταθλητές προσπαθούν τώρα να ανακάμψουν στην δύσκολη συνέχεια του πρωταθλήματος.

ΑΕ Καραβά (Χόρχε Καννεστράτσι): Μπαρέτο, Ροντόλφο, Χατζηφιλίππου, Κνέζεβιτς, Χριστοφή, Χατζηβασίλης (λίμπερο) Μιχαήλ
Ολυμπιάδα Ν (Κώστας Φαούτας): Αβερκίου, Σπανιάς, Αναστασιάδης, Κυριάκου, Α.Χαραλάμπους, Φαούτας (λίμπερο) Παπαστεριανός