Home ΑΛΛΑ ΤΜΗΜΑΤΑ ΟΜΟΝΟΙΑ – Αναγέννηση 2-3 σετ

ΟΜΟΝΟΙΑ – Αναγέννηση 2-3 σετ

Με το αριστερό μπήκε στο νέο πρωτάθλημα η πετοσφαιρική μας ομάδα, αφού έχασε από την Αναγέννηση με 3-2 σετ, με το παιχνίδι να κρίνεται στο τάι μπρέικ.

Φωτορεπορτάζ ΟΜΟΝΟΙΑ-Αναγέννηση

Στο πρώτο σετ η Αναγέννηση μπήκε δυνατά και γύρισε το προβάδισμα της ΟΜΟΝΟΙΑΣ σε 1-2 με τους παίκτες του Σάββα όμως να αντιδρούν και να φθάσουν στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ στο +3. Από κείνο το σημείο και μέχρι το φινάλε, η ΟΜΟΝΟΙΑ ήταν συνέχεια μπροστά και το πήρε τελικά με 25-14.

Το δεύτερο σετ ανήκε ολοκληρωτικά στον Αναγέννηση. Οι πράσινοι επέτρεψαν στους φιλοξενούμενους να πάρουν προβάδισμα 12 πόντων! Και τελικά το έχασαν πολύ εύκολα με 13-25.

Η ΟΜΟΝΟΙΑ είχε απαντήσεις στο 3ο σετ και έφθασε στο 2ο τεχνικό τάιμ άουτ με +6. Στη συνέχεια κράτησε τη διαφορά και μπήκε ξανά μπροστά στο σκορ, αφού κατέκτησε το 3ο σετ με 25-16.

Στο 4ο σετ έγινε πραγματική μάχη, με τις ομάδες να το παίρνουν πόντο πόντο, με τον αντίπαλο όμως να παίρνει κεφάλι μετά το 2ο τεχνικό τάιμ άουτ. Μέχρι το 17-17 η ΟΜΟΝΟΙΑ ήταν εκεί, όμως η Αναγέννηση έκτισε σερί και το πήρε με 25-21, ισοφαρίζοντας σε 2-2.

Όλα κρίθηκαν στο τάι μπρέικ, οι πράσινοι πήγαιναν καλά στο τελευταίο σετ, όμως στο κρισιμότερο σημείο η Αναγέννηση ανέβασε απόδοση και με διαφορά 4-5 πόντων κρατούσε την ΟΜΟΝΟΙΑ σε απόσταση ασφαλείας. Παρά τις τελικές προσπάθειες, η νίκη ανήκε τελικά στην Αναγέννηση.

3-12 Αντίθετα οι παίκτες του Σάββα δεν έχουν τη τύχη σε αυτό το σετ

3-10 Με άσσο. Ότι προσπάθησαν να κάνουν οι παίκτες του Α.Κωνσταντίνου τους βγήκε

image

ΟΜΟΝΟΙΑ (Σάββας Σάββα): Αποστόλου, Αντωνιάδης, Μπόσνιτς, Ρεινάλντο, Σ.Πετρακίδης, Καρντόσο (λίμπερο Ηρακλέους)
Αναγέννηση (Αντώνης Κωνσταντίνου): Παμπακάς, Στέβοβιτς, Τζώρτζεβιτς, Μιγιάλκοβιτς, Παπαϊωάννου, Χριστοφή, (λίμπερο Αντωνίου)

-Νέα καινοτομία στο πρωτάθλημα είναι η αλλαγή στην βαθμολογία όπου για την νίκη με 3-0 και 3-1 σετ ο νικητής θα παίρνει τώρα 3 βαθμούς και ο ηττημένος κανένα. Επίσης ο νικητής με 3-2 σετ θα παίρνει 2 βαθμούς και ο ηττημένος 1 βαθμό.