Home ΑΛΛΑ ΤΜΗΜΑΤΑ ΠΕΤΟΣΦΑΙΡΑ Κέρδισαν το Σαν Μαρίνο και βλέπουν τον «τελικό» με Λουξεμβούργο

Κέρδισαν το Σαν Μαρίνο και βλέπουν τον «τελικό» με Λουξεμβούργο

Παίζοντας όσο χρειαζόταν και αφού αντιμετώπισε τον ενθουσιασμό των γηπεδούχων Σαν Μαρινέζων η Εθνική Ανδρών κέρδισε μάλλον εύκολα το Σαν Μαρίνο με 3-0 σετ στο δεύτερό της αγώνα στο τουρνουά βόλεϊ σάλας. Πλέον με δυο στα δυο βλέπει τον «τελικό» της Πέμπτης με το Λουξεμβούργο που ίσως κριθεί το χρυσό μετάλλιο.

Η Εθνική μας δεν μπήκε καλά στο πρώτο σετ με συνέπεια η ομάδα του Σαν Μαρίνο να προηγηθεί στα αρχικά στάδια με 04-05, αλλά η Εθνική μας γύρισε τα δεδομένα και προηγήθηκε 07-08. Ο αγώνας ήταν ντέρμπι με τους Σαν Μαρινέζους να προηγούνται 13-12. Οι γηπεδούχοι κράτησαν το υπέρ τους σκορ στον πόντο 16-15. Οι παίκτες του Βαγγέλη Κουτουλέα έδειξαν αποφασισμένοι να μην αφήσουν τους γηπεδούχους να ξεφύγουν και ισοφάρισαν σε 17-17. Με σερί 04-02 η Εθνική προηγήθηκε με 19-21 σε ένα κρίσιμο σημείο του σετ. Τελικά, η Εθνική μας πήρε το σετ με 25-19 και «έγραψε» το 1-0.

Δυνατά μπήκε η ομάδα μας στο δεύτερο σετ και προηγήθηκε με 1-4 στα αρχικά στάδια, αλλά οι Σαν Μαρινέζοι ισοφάρισαν σχεδόν άμεσα σε 04-04. Λίγο αργότερα βρεθήκαμε πίσω στο σκορ με 08-07. Με ντεμαράζ η Εθνική επέβαλε τον ρυθμό της και προηγήθηκε με 11-15. H Eθνική μας ήταν ανώτερη και προηγήθηκε 19-23 για να κερδίσει το σετ με 25 -20 και να προηγηθεί με 2-0 σετ.

Ισορροπία είχαμε στην αρχή με τις δυο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ 06-06. Η Εθνική μας με σερί 03-00 προηγήθηκε 06-09 και ακολούθως 06-11 δείχνοντας ότι θα καθαρίσει εύκολα το σετ. Οι παίκτες μας διατηρούσαν τη διαφορά σε νταμπλ σκορ 09-18. Παίζοντας ωραίο βόλεϊ η Εθνική έφερε το σκορ στο 11-20 για να κλείσει τελικά το σετ με 25-17.

Οι Βαγγέλης Κουτουλέας – Σπύρος Πρωτοψάλτης χρησιμοποίησαν στη βασική εξάδα τους: Οικονομίδη, Αλεξίου, Παπαδόπουλο, Γεωργίου, Κνέζεβιτς, Αποστόλου – Λίμπερο: Παπαχριστοδούλου. – Αλλαγές: Αχ. Πετρακκίδης, Σ. Πετρακκίδης, Κοντός.

Ο αγώνας με το Λουξεμβούργο είναι ορισμένος την Πέμπτη 01 Ιουνίου στις 18:30.