Home ΑΛΛΑ ΤΜΗΜΑΤΑ ΠΕΤΟΣΦΑΙΡΑ Ήττα στο πρώτο φιλικό στο Ρέντη

Ήττα στο πρώτο φιλικό στο Ρέντη

Την ήττα γνώρισε η ΟΜΟΝΟΙΑ στο πρώτο φιλικό στο Ρέντη κόντρα στον Ολυμπιακό Πειραιώς. Οι δύο ομάδες έπαιξαν παιχνίδι πέντε σετ, με τους γηπεδούχους να βγαίνουν νικητές σε όλα. Διαβάστε την ενημέρωση για την εξέλιξη του αγώνα, από την επίσημη ιστοσελίδα των “ερυθρόλευκων”:

Στο τρίτο φιλικό της προετοιμασίας του, ο Ολυμπιακός αντιμετώπισε την Ομόνοια Λευκωσίας στο Κλειστό Γυμναστήριο Ρέντη, με τον Ισπανό κόουτς Φερνάντο Μπενίτεζ να ξεκινάει το παιχνίδι με τους Ράουβερντικ, Αλεξίεφ στα άκρα, Ανδρεάδη στο κέντρο, πασαδόρο τον Ντρζίζγκα, διαγώνιο τον Οϊβάνεν και λίμπερο τον Στεφάνου.

Οι ερυθρόλευκοι σε 21’ λεπτά κατάφεραν να κάμψουν την αντίσταση της Ομόνοιας και να κερδίσουν το πρώτο σετ με 25-19. Ο Οϊβάνεν με 5/6 επιθέσεις και 1 μπλοκ ήταν ο κύριος εκφραστής των επιθέσεων ενώ ο Ολλανδός ακραίος Ράουντερβικ με τον Αλεξίεφ είχαν 60% στην υποδοχή και μοιράστηκαν από 5 επιθέσεις.

Στο δεύτερο σετ ο Ολυμπιακός ανέβασε κι άλλο ρυθμούς κερδίζοντας το 25-15 σε 18 λεπτά, με τον Ντρζίζγκα να προτιμά να παίζει από τα άκρα περισσότερο, ενώ οι κεντρικοί ήταν αλάνθαστοι με 4/4 (από δυο ο καθένας) επιθέσεις. Χρόνο συμμετοχής στο τρίτο σετ είχαν και οι Ζουπάνι (2 πόντοι), Στιβαχτής.

Με κεκτημένη ταχύτητα οι ερυθρόλευκοι κατάφεραν να επικρατήσουν και στο τρίτο σετ της Ομόνοιας με 25-16 σε 19’. Ο πασαδόρος του Ολυμπιακού Φαμπιάν Ντρζίζγκα είχε πλουραλισμό στο παιχνίδι του μοιράζοντας σε όλους τους συμπαίκτες του τις επιθέσεις. Χρόνο συμμετοχής πήραν τόσο ο Χριστοφιδέλης, όσο και ο Ρουμελιωτάκης, οι οποίοι έδειξαν πανέτοιμοι να αντεπεξέλθουν όποτε χρειαστεί.

Στο τέταρτο σετ ο Μπενίτεθ άλλαξε όλη την ομάδα εκτός από τον Ζντρίζγκα και τον Στεφάνου, οι οποίοι έδωσαν την θέση τους στον Στιβαχτή και τον Δαρίδη στα μέσα του σετ. Στον αγωνιστικό χώρο πέρασαν οι Χριστοφιδέλης, Ρουμελιωτάκης, Πετρέας, Τσέλιος και Ζουπάνι. Με κορυφαίο τον Ρουμελιωτάκη που έμοιαζε ασταμάτητος στην επίθεση με 6/7 επιθέσεις και 1 άσσο, ο Θρύλος κέρδισε και αυτό το σετ με 25-16 σε 18’.

Οι δυο προπονητές, Μπενίτεζ και Καλματζίδης αποφάσισαν να παίξουν ακόμα ένα σετ, με τον Ολυμπιακό να συνεχίζει με την ίδια… αμιγώς Ελληνική σύνθεση. Χριστοφιδέλης, Ρουμελιωτάκης στα άκρα, Πετρέας, Τσέλιος στο κέντρο, Ζουπάνι διαγώνιος, Στιβαχτής στην πάσα και λίμπερο ο Δαρίδης. Το σκηνικό δεν άλλαξε καθόλου, ο Ολυμπιακός επικράτησε και πάλι της Ομόνοιας 25-18 σε 20’, με τον Ρουμελιωτάκη να κάνει φανταστική εμφάνιση έχοντας συνολικά 89% στην επίθεση με 16/18 προσπάθειες και 92% στην υποδοχή με 67% άριστες!

Οι δύο ομάδες θα αναμετρηθούν και πάλι αύριο (σήμερα, το άρθρο είναι της Δευτέρας) Τρίτη 3/10 στο Ρέντη στις 17:00

Ολυμπιακός ΣΦΠ – Ομόνοια Λευκωσίας 5-0
25-19 (21’), 25-15 (18’), 25-16 (19’), 25-16 (18’), 25-18 (20’)

Διακύμανση
1ο Σετ : 5-8, 15-16, 21-17, 25-19
2ο Σετ : 8-3, 16-8, 21-14, 25-15
3ο Σετ : 8-4, 16-8, 21-13, 25-16
4ο Σετ : 8-4, 16-12, 21-12, 25-16
5ο Σετ : 8-5, 16-12, 21-13, 25-18

Ολυμπιακός ΣΦΠ (Μπενίτεζ Φερνάντο): Όϊβανεν 10, Ανδρεάδης 6, Ντρζίζγκα 3, Αλεξίεφ 9, Ράουντερβικ 9, Πετρέας 3, Στεφάνου -λ (53%υπ.-20%αρ.), Χριστοφιδέλης 6, Ρουμελιωτάκης 18, Ζουπάνι 9, Στιβαχτής 1, Δαρίδης -λ, Ανδρεάδης 6, Τσέλιος 2

Ομόνοια Λευκωσίας (Καλματζίδης): Πετρακίδης Α. 11, Πετρακίδης Σ. 3, Αδάμου 1, Αλεξίου 6, Μπάγκρεϊ 4, Σιντιμπέ 21, Παπαχρηστοδούλου -λ (67%υπ.-50%αρ.), Σαββίδης 4, Αντωνιάδης, Προδρόμου 4, Αχιλλέως 2, Σαββίδης Αντ. -λ (30%υπ.-30%αρ.)

Ο προπονητής του Ολυμπιακού Φερνάντο Μπενίτεζ δήλωσε μετά το τέλος του αγώνα στο osfp.gr: “Μπορώ να πω ότι στο σημερινό φιλικό παρουσιαστήκαμε σαφώς καλύτεροι από ότι στα προηγούμενα. Αυτό δείχνει ότι η πολύ καλή δουλειά που κάνουμε καθημερινά στην προπόνηση αποδίδει καρπούς και φυσικά έχουμε ακόμα πολλά περιθώρια βελτίωσης. Μου άρεσε ιδιαίτερα η αντίδραση της ομάδας μου στα δυο πρώτα σετ όταν ο αντίπαλος μας φάνηκε ανταγωνιστικός στο σκορ. Στην συνέχεια και όταν το σκορ ξέφυγε ίσως να χάθηκε το ενδιαφέρον για τον αγώνα, αλλά και αυτή είναι μια κατάσταση στην οποία πρέπει να συνηθίσουμε και καταλάβουμε ότι ακόμα κι έτσι θα πρέπει σε κάθε φάση να αγωνιζόμαστε για τον εαυτό μας και την ομάδα μας”.

Στις αθλητικές εγκαταστάσεις του Ολυμπιακού από νωρίς οι παίκτες της ομάδας μας, προετοιμάζονται για το σημερινό φιλικό ματς. Την πιο κάτω φωτογραφία ανέβασε ο Κυριάκος Αδάμου.

Δείτε ακόμη: Οι τρεις ξένοι πετοσφαιριστές που απέκτησε η ΟΜΟΝΟΙΑ