Home ΑΛΛΑ ΤΜΗΜΑΤΑ ΠΕΤΟΣΦΑΙΡΑ Σούπερ (Καπ) ανατροπή και τίτλος: ΟΜΟΝΟΙΑ-Παφιακός 3-2

Σούπερ (Καπ) ανατροπή και τίτλος: ΟΜΟΝΟΙΑ-Παφιακός 3-2

Απίστευτο παιχνίδι διεξήχθη απόψε στο κλειστό του Απόλλων στη Λεμεσό, με την ΟΜΟΝΟΙΑ να κατακτά το Σούπερ Καπ πετόσφαιρας κερδίζοντας 3-2 τον Παφιακό. Η ομάδα μας βρέθηκε πίσω στο σκορ με δύο σετ, όμως έδειξε από τι είναι φτιαγμένη και έφτασε στη μεγάλη ανατροπή.

Δείτε ακόμη: Φωτογραφίες από την απονομή και τα πανηγύρια

Στα πρώτα δύο σετ οι “πράσινοι” δεν εμφανίστηκαν όπως έπρεπε και σε συνδυασμό με την εκπληκτική εμφάνιση των αντιπάλων, έχασαν και τα δύο. Στο τρίτο η ομάδα μας ανέβασε ρυθμούς και κατάφερε να μειώσει στο σκορ, ενώ παρέμεινε στα ίδια επίπεδα και έτσι ισοφάρισε, στέλνοντας τον τελικό στο τάι-μπρέικ. Εκεί οι δύο ομάδες τα έδωσαν όλα, με το “τριφύλλι” να κερδίζει στο τέλος.

Πως εξελίχθηκε η αναμέτρηση:

1ο σετ: 2-1, 5-6, 8-10, 10-16, 14-19, 17-20, 20-25.

2ο σετ: 1-2, 5-5, 6-10, 8-13, 10-16, 12-20, 15-23, 18-25.

3ο σετ: 2-1, 5-7, 9-8, 13-12, 18-15, 20-19, 23-20, 25-23.

4ο σετ: 2-1, 4-6, 8-7, 13-11, 16-14, 20-16, 22-19, 25-19.

5ο σετ: 2-0, 2-5, 6-6, 9-8, 13-11, 15-13.

ΟΜΟΝΟΙΑ: Σεργκέι Μπάκρεϊ, Μορί Σιντιμπέ, Πάμπλο Κούζμαν, Χρίστος Προδρόμου, Άγγελος Αλεξίου, Κυριάκος Αδάμου, Μαρίνος Παπαχριστοδούλου.

Βίντεο από την απονομή:

Το ρεπορτάζ από την ιστοσελίδα της ΚΟΠ:

Με σούπερ ανατροπή η ΟΜΟΝΟΙΑ κατέκτησε το 35ο Σούπερ – Καπ και τέταρτο στη σειρά κερδίζοντας τον ισάξιο και εκπληκτικό Παφιακό με 3-2 σετ μετά από ένα φοβερό αγώνα που έγινε ενώπιον 500 φιλάθλων στην Απόλλων Αρένα.
Ο αγώνας του Σούπερ – Καπ ήταν φοβερός δικαιώνοντας όσους πίστεψαν ότι ο αγώνας θα λάμβανε τέτοια μορφή.

Oι δυο ομάδες απέκτησαν πολύ ποιοτικούς ξένους τη φετινή χρονιά με τον Γάλλο διεθνή διαγώνιο της ΟΜΟΝΟΙΑΣ Μορί Σιντιμπέ να κλέβει την παράσταση από τον ππρώτο αγώνα. Ο Παφιακός ενέταξε στη σύνθεσή του τον Τοντόροβιτς ο οποίος κατέκτησε πρωτάθλημα με τη Νέα Σαλαμίνα. Στα ρόστερς των δυο ομάδων εντάχθηκαν ποιοτικοί διεθνείς παίκτες. O Παφιακός επέστρεψε σε Σούπερ Καπ μετά από εννιά χρόνια.

Ο Παφιακός πήρε τα ηνία
Καλύτερα μπήκε στον αγώνα ο Παφιακός που κατόρθωσε με σωστές επιλογές να προηγηθεί με 05-08. Εντυπωσιακό ξεκίνημα έκανε ο Ιβάν Τοντόροβιτς ο οποίος πήρε πάνω του αρκετούς πόντους με την ομάδα του να ξεφεύγει 08-12. Σε αυτό το σημείο η ΟΜΟΝΟΙΑ είχε σαν αιχμή τον Μορί Σιντιμπέ. Ο Παφιακός έβγαλε μεγάλες άμυνες (σ.σ. εκπληκτικός ο Τοντόροβιτς), ενώ το γεγονός ότι οι «πράσινοι» δεν έβρισκαν λύσεις έδωσε στους «μπλε» προβάδισμα εφτά πόντων 10-17.

Η ΟΜΟΝΟΙΑ αντέδρασε και με σερί 04-00 με εκπληκτικό μπλοκ του Σιντιμπέ, πλάσα του Μπεγκρέι και δυο λάθη του Παφιακού μείωσε σε 15-19. Οι Παφίτες όμως δεν άφησαν το σετ να τους ξεφύγει και αφού έβαλαν σε εφαρμογή το μπλοκ με Ασπιώτη, Παπαδόπουλο και τον Τοντόροβιτς να τελειώνει τις κρίσιμες φάσεις πήραν τους έξι χρυσούς πόντους και κέρδισαν το πρώτο σετ με 20-25 σε 26 λεπτά.

Ο Ιβάν Τοντόροβιτς ξεκίνησε εντυπωσιακά και στο δεύτερο σετ με συνέπεια να οδηγήσει την ομάδα του σε ελαφρύ προβάδισμα 05-08 άνκαι οι «πράσινοι» του Γ. Καλμαζίδη έδειχναν να έχουν το ρουν του αγώνα με το μέρος τους. Οι παίκτες του Κ. Καμπερίδη συνέχισε στο ίδιο μοτίβο αυξάνοντας τη διαφορά σε 08-14, αφού τα σέρβις του αρχηγού Άνθιμου Οικονομίδη δυσκόλεψαν τους «πράσινους». Η ΟΜΟΝΟΙΑ είχε προβλήματα τόσο στο σέρβις, όσο και επιθετικά, αφού ο Σιντιμπέ δεν τέλειωνε τις φάσεις. Ως εκ τούτου, ο Παφιακός με δυο άσσους του Νικόλα Κωνσταντινίδη προηγήθηκε με 10-18.

Η Παφιακή ομάδα δεν κοίταξε ποτέ πίσω και αφού η ΟΜΟΝΟΙΑ συνέχισε να έχει προβλήματα κέρδισε το σετ με 18-25 σε 28 λεπτά παίρνοντας διαφορά δυο σετ 0-2 στο δρόμο κατάκτησης του 35ου Σούπερ Καπ.

«Πολύ σκληρή για να πεθάνει»
Πάλι ο Παφιακός πήγε στο πρώτο τεχνικό τάιμ – άουτ προηγούμενος με δυο πόντους 06-08, άνκαι η ΟΜΟΝΟΙΑ ξεκίνησε ζωντανά αφού βοήθησε η αλλαγή του Σ.Πετρακκίδη. Σημείο αναφοράς τα τελειώματα του Ασπιώτη και η εξυπνάδα του Τοντόροβιτς. Από την ΟΜΟΝΟΙΑ ο Μορί Σιντιμπέ έπαιρνε σχεδόν όλες τις φάσεις. Τρεις συνεχόμενοι πόντοι από τον διεθνή Γάλλο διαγώνιο έδωσε προβάδισμα 09-08 στους «πράσινους».

Το σετ πήρε μάλλον «πράσινη» τροπή αφού ο Παφιακός άρχισε να αντιμετωπίζει πρόβλημα στο σερβίς ενώ στηριζόταν μόνο στον Ασπιώτη. Οι «πράσινοι» προηγήθηκαν με 17-14 στα μέσα του σετ. Ωστόσο, το σετ πήρε κυριολεκτικά «φωτιά» αφού το πάθος του Ασπιώτη έδωσε στην ομάδα της Πάφου ώθηση να μειώσει στον πόντο 18-17. Ο Παφιακός με μπλοκ του Ανθ. Οικονομίδη ισοφάρισε σε 18-18, αλλά ο Σιντιμπέ πήρε την κατάσταση πάνω του και έφερε την ομάδα του μαζί με ένα μπλοκ του Μπεγκρέι στο +4 23-19.

Ο Παφιακός όμως αντέδρασε και κατόρθωσε να μειώσει σε 23-24 με δυο μπλοκ των Ασπιώτη και Ευσταθίου. Ωστόσο, ο τελευταίος λόγος άνηκε στον Μορίς Σιντιμπέ που πήρε τη φάση πάνω του γράφοντας το 25-23 σε 33 λεπτά. Η ΟΜΟΝΟΙΑ έμεινε ζωντανή στην κατάκτηση του Σούπερ – Καπ μειώνοντας σε 1-2 σετ.

Το πήρε πάνω του ο Σιντιμπέ
Προσπάθεια επιβολής και κυριαρχίας έγινε από τις δυο ομάδες στην αρχή του τέταρτου σετ. Ο Παφιακός προηγήθηκε 04-06, αλλά ο Σιντιμπέ ανέλαβε δράση και έφερε την ομάδα του στο +1 08-07.

Η ΟΜΟΝΟΙΑ ανέβηκε αισθητά, κατορθώνοντας να πάρει διαφορά τριών πόντων 14-11 αφού ανέβηκε αισθητά ο Πορτορικανός ακραίος της ΟΜΟΝΟΙΑΣ Πάμπλο Γκούζμαν. Η ομάδα της Πάφου προσπαθούσε να μείνει κοντά στο σκορ και μείωσε 15-14 με άσο του Ευταθίου.

Οι «πράσινοι» και ειδικά ο Σιντιμπέ δεν επηρεάστηκαν και έφεραν με αιχμή τον Γάλλο το σκορ στο +4 20-16. Η ΟΜΟΝΟΙΑ καθάρισε το σετ με άσσο του Ρώσου πασαδόρου Σεργκέι Μπαγκρέι κερδίζοντας με 25-19 σε 25 λεπτά. Το 35Ο Σούπερ – Καπ οδηγήθηκε στο τάι – μπρέικ.

Με δυο άσσους του Σωτήρη Πετρακκίδη και αντίστοιχα λάθη του Νικόλα Κωνσταντινίδη η ΟΜΟΝΟΙΑ προηγήθηκε με 2-0 στην έναρξη του τάι – μπρέικ. Το τάιμ – άουτ του Κυριάκου Καμπερίδη ηρέμησε την ομάδα του και με σερί 00-05 προηγήθηκε 02-05. Η ΟΜΟΝΟΙΑ με πρωταγωνιστή τον Χρ. Προδρόμου έφερε το σκορ στην ισορροπία 06-06, αλλά ο Ασπιώτης έδωσε προβάδισμα στον Παφιακό 07 -08.

Η ΟΜΟΝΟΙΑ γύρισε τα δεδομένα και με μπλοκ του Σαββίδη απέσπασε διαφορά δυο πόντων 13-11. Με λάθος του Σιντιμπέ (σ.σ. πέρασε στο αντίπαλο γήπεδο με… φόρα) ο Παφιακός ισοφάρισε σε 13-13, αλλά ο Γάλλος πήρε το αίμα του πίσω και οδήγησε την ομάδα του στην κατάκτηση του σετ 15-13 σε 16 λεπτά και στη νίκη με 3-2 σετ.

OMONOIA (Γ. ΚΑΛΜΑΖΙΔΗΣ): Γκούζμαν, Αδάμου, Προδρόμου, Μπεγκρέι, Σιντιμπέ, Αλεξίου – Λίμπερο: Παπαχριστοδούλου. – Αλλαγές: Σ.Πετρακκίδης, Αυγ. Σαββίδης

ΠΑΦΙΑΚΟΣ (Κ.ΚΑΜΠΕΡΙΔΗΣ): Ευσταθίου, Τοντόροβιτς, Παπαδόπουλος, Οικονομίδης, Ασπιώτης, Κωνσταντινίδης – Λίμπερο: Αντωνίου – Αλλαγές: Aνθής.