Home TOP NEWS Mladost-ΟΜΟΝΟΙΑ: Μεγάλη νίκη και πρώτο βήμα πρόκρισης

Mladost-ΟΜΟΝΟΙΑ: Μεγάλη νίκη και πρώτο βήμα πρόκρισης

Η ΟΜΟΝΟΙΑ επικράτησε με 2-3 σετ την ομάδα της Mladost Ribola Kastela στην Κροατία, στον πρώτο αγώνα για την φάση των «32» του CEV Challenge Cup 2019. Το παιχνίδι ήταν συναρπαστικό και χρειάστηκε και 5ο σετ για να καθορίσει το νικητή.

Στο πρώτο σετ η Mladost είχε την υπεροχή και το πήρε με σκορ 25-22. Στο επόμενο σετ οι ρόλοι αντιστράφηκαν με την ομάδα μας να το παίρνει με 19-25. Στο τρίτο σετ οι πετοσφαιριστές μας το έκαναν περίπατο παίρνοντας το με σκορ 15-25. Στο τέταρτο ο αντίπαλος έδειξε αντίδραση και ισοφάρισε παίρνοντας το σετ με σκορ 25-18. Στο πέμπτο και τελευταίο σετ όλα κινούνταν στην κόψη του ξυραφιού με την ΟΜΟΝΟΙΑ να βγάζει πάθος στο γήπεδο και να το παίρνει μαζί και την πολύ μεγάλη νίκη.

Η ομάδα μας έκανε το πρώτο και σημαντικό βήμα για την πρόκριση. Ασφαλώς το 2-3 ανατρέπεται εύκολα, ωστόσο οι πετοσφαιριστές μας είναι πεισμωμένοι και έχουν στόχο την πρόκριση. Χρειάζεται τώρα η ΟΜΟΝΟΙΑ να παρουσιαστεί το ίδιο καλή και στον αυριανό επαναληπτικό αγώνα και να βρεθεί στις 16 καλύτερες ομάδες της Ευρώπης.