Home ΑΛΛΑ ΤΜΗΜΑΤΑ ΠΕΤΟΣΦΑΙΡΑ Δύσκολη νίκη για Ανόρθωση

Δύσκολη νίκη για Ανόρθωση

img_0402

Μεγάλο ντέρμπυ στη Δερύνεια όπου δύο μεγάλες αλλά και ιστορικές ομάδες έδωσαν μια εξαιρετική παράσταση βόλεϊ  ικανοποιώντας τους 1000 φιλάθλους στην μεγαλύτερη τους πλειοψηφία της Αναγέννησης. Μεγάλη νικήτρια της βραδιάς η Ανόρθωσις με 3-2 σετ. Το ματς βέβαια θύμισε τα μεγάλα παιγνίδια των δύο ομάδων του παρελθόντος. Η Ανόρθωσις προέρχεται  από μια μεγαλειώδη πρόκριση στην Ευρώπη και έδειξε σοβαρότητα στο παιγνίδι της και αυτό της χάρισε τα δύο πρώτα σετ του αγώνα με 25-23 και 25-20. Ένιωσε βέβαια την μεγάλη αντίσταση της Αναγέννησης και αυτό φάνηκε στη συνέχεια του ματς. Η γηπεδούχος ομάδα με την συνεχή παρότρυνση των φιλάθλων της ανέβασε στροφές και κατάφερε πρώτα να μειώσει το σκορ παίρνοντας το τρίτο σετ σχετικά εύκολα με 25-21. Στο τέταρτο σετ κατάφερε να ανατρέψει όλα τα εις βάρος της δεδομένα (ιδιαίτερα όταν μπήκε στον αγώνα ο Πιερής Στέκας) και μέσα σε αποθέωση ισοφάρισε τον αγώνα σε 2-2 κερδίζοντας το σετ με 26-24.
Στο τάϊ μπρέϊκ οι δύο ομάδες βάδιζαν πόντο με πόντο. Αλλαξαν γήπεδα με την Ανόρθωση να προηγείται 8-7.  Τα πάντα κρίθηκαν όμως στο τέλος και ένα μπλοκ του καλύτερού της παίκτη Γαβριήλ Γεωργίου χάρισε το σετ  στην ομάδα της Αμμοχώστου με 15-13 και την σπουδαία εκτός έδρας νίκη με 3-2. Σπουδαίο το ματς, οι φίλαθλοι της Αναγέννησης χειροκρότησαν τους νικητές , αποθέωσαν όμως  και  την ομάδα τους.