Home ΑΛΛΑ ΤΜΗΜΑΤΑ ΠΕΤΟΣΦΑΙΡΑ Νίκη με 3-2 σετ κόντρα στην Ανόρθωση (PHOTOS)

Νίκη με 3-2 σετ κόντρα στην Ανόρθωση (PHOTOS)

Η ΟΜΟΝΟΙΑ επικράτησε με 3-2 σετ (23-25, 25-18, 25-16,24-26,15-11) της Ανόρθωσης στο «Ελευθερία», στα πλαίσια της 2ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Οι «πράσινοι» πήραν μια δύσκολη νίκη δύο βαθμών, απέναντι σε μια δυνατή και ανεβασμένη φέτος Ανόρθωση και παρέμειναν στην κορυφή του πίνακα της βαθμολογίας.

Το ρεπορτάζ από την ΚΟΠΕ:

Η Ανόρθωση πατούσε καλύτερα στα αρχικά στάδια και προηγήθηκε 09-13 με την Ομόνοια όμως να δείχνει αντίδραση. Οι «πράσινοι» μείωσαν στον πόντο 16-17 δίνοντας άλλη τροπή στο ντέρμπι. Το ντέρμπι πρόσφερε συγκινήσεις με «πράσινους» και «κυανόλευκους» να είναι ισόπαλοι 22-22. Η Ανόρθωση πήρε ξανά το προβάδισμα 23-24 και πήρε το σετ 23-25 σε 26’ λεπτά γράφοντας το 0-1 μέσα στη Λευκωσία.

Με τον «αέρα» του 0-1 η Ανόρθωση ξεκίνησε καλύτερα στο δεύτερο σετ και είχε ένα μικρό, αλλά σταθερό προβάδισμα 08-10. Η Ομόνοια όμως βρήκε τον τρόπο να προηγηθεί 13-11 για να δημιουργήσει καλύτερα δεδομένα για τη συνέχεια. Η Ανόρθωση όμως με μικρό σερί 01-03 ισοφάρισε 14-14. Η Ομόνοια ξέφυγε 19-15 αναγκάζοντας τον Κ. Χριστοφιδέλη να πάρει τάϊμ – άουτ. Οι παίκτες του Σάββα Σάββα έδειχναν αποφασισμένοι να ισοφαρίσουν και προηγήθηκαν 21-17. Η Ομόνοια πήρε τελικά το σετ με 25-18 σε 27’ ισοφαρίζοντας σε 1-1 τον αγώνα.

Η Ομόνοια μετά την ισοφάριση πήρε τα πάνω της και προηγήθηκε 12-08 στο τρίτο σετ. Το «τριφύλλι» έπαιξε το βόλεϊ που μας συνήθισε σε αυτό το σετ με συνέπεια ο ηλεκτρονικός πίνακας του «Ελευθερία» να αναγράφει 15-08 για την Ομόνοια. Οι «πράσινοι» βρέθηκαν μπροστά με +9 20-11 για να κερδίσουν με 25- 16 σε 26’. Η Ομόνοια ανέτρεψε το σκορ και προηγήθηκε 2-1 σετ.

Η Ανόρθωση μπήκε καλύτερα στο τέταρτο σετ. Έμεινε κοντά στην Ομόνοια και προηγήθηκε 09-11. Το σετ ήταν άκρως ανταγωνιστικό με την Ομόνοια να προηγείται 19-18, αλλά η «Μεγάλη Κυρία» ισοφάρισε 20-20 και όλα ήταν ανοικτά. Η ομάδα του Χριστοφιδέλη ανέβασε στροφές και προηγήθηκε 21-23 βάζοντας πολλή πίεση στους «πράσινους». Η Ομόνοια επέστρεψε αλλά η Ανόρθωση είχε τις λύσεις να κερδίσει με 24-26 σε 32’ ισοφαρίζοντας 2-2 τον αγώνα.

Στο τάϊ – μπρέικ διατηρούσαν το προβάδισμα από την αρχή 05-03 και 11-08 με την Ανόρθωση όμως να μην τα παρατά ποτέ και να μειώνει σε 11-10. Οι «τριφυλλοφόροι» προηγήθηκαν 13-10 για να κερδίσουν τελικά 15-11 και τον αγώνα 3-2 σετ.

ΟΜΟΝΟΙΑ (Σ. ΣΑΒΒΑ): Σ. Πετρακκίδης, Ελευθερίου, Ruiz, Reinaldo, Αlves, Προδρόμου – Λίμπερο: Πλατρίτης – Αλλαγές: Αλεξίου.