Home SPORTS NEWS Μεγάλο διπλό στην έδρα της Σίτι η Λέστερ!

Μεγάλο διπλό στην έδρα της Σίτι η Λέστερ!

leicester2

Η αναμέτρηση άρχισε με τους καλύτερους οιωνούς για τη Λέστερ, αφού μόλις στο 3ο λεπτό ο Ρόμπερτ Χουτ με σουτ στην κίνηση, ύστερα από εκτέλεση φάουλ του Ριγιάρντ Μαχρέζ έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του. Η Μάντσεστερ Σίτι προσπάθησε να ξεπεράσει… την ψυχρολουσία και πίεσε για την άμεση ισοφάριση, αλλά δεν βρήκε δρόμους προς την αντίπαλη εστία. Στον αντίποδα, η ομάδα του Κλαούντιο Ρανιέρι έφθασε μία “ανάσα” από το 2-0, αλλά ο Τζο Χαρτ αρνήθηκε το γκολ σε τετ α τετ με τον Τζέιμι Βάρντι. Στο 24ο λεπτό ο Πάμπλο Σαμπαλέτα ανατράπηκε από τον Κρίστιαν Φουκς πάνω στη γραμμή της μεγάλης περιοχής, αλλά ο Άντονι Τέιλορ έδειξε λανθασμένα φάουλ αντί για πέναλτι.
Οι “αλεπούδες” διαχειρίστηκαν εξαιρετικά το υπέρ τους προβάδισμα και πήγαν στα αποδυτήρια προηγούμενες με 1-0. Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου και συγκεκριμένα στο 48′, ο Μαχρέζ με όμορφο πλασέ διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του. Οι “πολίτες” προσπάθησαν να επιστρέψουν άμεσα στη διεκδίκηση του αγώνα, αλλά ο Κάσπερ Σμάιχελ με μία εντυπωσιακή απόκρουση σε κεφαλιά του Φερνάντο, κράτησε ανέπαφη την εστία του.

Η Λέστερ συνέχισε να πιέζει και στο 60′, ο μεγάλος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης, Χουτ με εξαιρετική κεφαλιά ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-0. Το μόνο που κατάφεραν οι γηπεδούχοι ήταν να μειώσουν σε 3-1 στο 87′ με τον Κουν Αγκουέρο. Βέβαια, στην αρχή της φάσης ο Αργεντινός άσος είναι σε εμφανή θέση οφσάιντ.

πηγη: contra.gr