Home SPORTS NEWS Ο Μόντριτς έσωσε τη Ρεάλ

Ο Μόντριτς έσωσε τη Ρεάλ

realmadrid

Ούτε Κριστιάνο Ρονάλντο ούτε Γκάρεθ Μπέιλ. Την ώρα που οι δύο πιο ακριβές μεταγραφές του κόσμου, που κόστισαν άνω των 200.000.000 ευρώ στη Ρεάλ Μαδρίτης, ήταν απόντες (ακόμα κι αν ο ένας εκ των δύο έπαιζε), τη λύση για τους “μερένγκες” έδωσε ο Λούκα Μόντριτς, ο οποίος επιστέγασε ακόμα μία καλή απόδοση με ένα γκολ – λύτρωση στη νίκη 2-1 επί της Γρανάδα στην Ανδαλουσία. Η “βολίδα” του Κροάτη μέσου στο 85′ έδωσε το “τρίποντο” στην ομάδα του Ζινεντίν Ζιντάν, που παρέμεινε σε τροχιά τίτλου, έστω κι αν δεν έπεισε ότι μπορεί να ακολουθήσει τον ρυθμό της Μπαρτσελόνα και της Ατλέτικο.

Οι “μερένγκες” μπήκαν πιο δυνατά, έχασαν ευκαιρίες με τον Μπενζεμά και τον Ρονάλντο και εν τέλει βρέθηκαν μπροστά στο σκορ με κοντινό πλασέ του Γάλλου επιθετικού, που έφτασε τα 19 γκολ κι έπιασε τον Πορτογάλο στη 2η θέση του πίνακα των σκόρερ. Το γκολ δεν αύξησε το μομέντουμ των φιλοξενούμενων, που έδειχναν να αρκούνται σε αυτό το προβάδισμα. Αν και είχαν ορισμένες καλές στιγμές στο 2ο μέρος, το γκολ του Γιουσέφ ελ Αραμπί (60′) δύο λεπτά μετά από την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο, αποσυντόνισε τους Μαδριλένους. Οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν δύο φορές για γκολ που ακυρώθηκε και για πέναλτι που δεν δόθηκε, ωστόσο σε καμία από τις δύο περιπτώσεις δεν είχαν δίκιο. Η δράση περιορίστηκε στο γήπεδό τους στα τελευταία λεπτά και το σουτ του Μόντριτς στο τέλος έδωσε τη νίκη στη Ρεάλ.

Γρανάδα (4-2-3-1): Φερνάντεθ, Λόπες, Λομπάν, Κόστα, Φουλκιέ, Πέρεθ, Ρίκο (77′ Κριν), Σακσές, Ροτσίνα, Πενιαράντα (81′ Ντουκουρέ), Μπαράλ (58′ Ελ Αραμπί)

Ρεάλ Μαδρίτης (4-3-3): Νάβας, Καρβαχάλ (86′ Νάτσο), Βαράν, Ράμος, Μαρσέλο, Μόντριτς, Κρόος, Ίσκο (78′ Κόβατσιτς), Ροντρίγκες (61′ Χεσέ), Μπενζεμά, Ρονάλντο