Home SPORTS NEWS Πρεμιέρα με ήττα στην έδρα τους δέχθηκαν Βαλένθια και Θέλτα

Πρεμιέρα με ήττα στην έδρα τους δέχθηκαν Βαλένθια και Θέλτα

Vlencia-LasPalmas

Με δύο αναμετρήσεις το βράδυ της Δευτέρας ολοκληρώθηκε η 1η αγωνιστική της Πριμέρα Ντιβιζιόν. Οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που χαμογέλασαν και μπήκαν με το δεξί στο νέο Πρωτάθλημα. Στο πρώτο χρονικά παιχνίδι που διεξήχθη, η Λεγκανές πέτυχε ιστορική νίκη, στην πρώτη της παρουσία στην 1η κατηγορία. Η νεοφώτιστη ομάδα επικράτησε 1-0 της Θέλτα με σκόρερ τον Βίκτορ Ντίας. Στο άλλο παιχνίδι η Βαλένθια αν και προηγήθηκε νωρίς 1-0, στη συνέχεια έμεινε πίσω στο σκορ με  1-3, ενώ το ημίχρονο “έκλεισε” στο 2-3 υπέρ της Λας Πάλμας. Στην επανάληψη οι “νυχτερίδες” έχασαν πολλές ευκαιρίες για να ισοφαρίσουν, αλλά αυτοί που σκόραραν ήταν οι φιλοξενούμενοι. Τελικό αποτέλεσμα 2-4 για την αμάδα των Κανάριων Νήσων.