Home ΑΛΛΑ ΤΜΗΜΑΤΑ ΠΕΤΟΣΦΑΙΡΑ Μπλοκ στο νικηφόρο σερί από τον «αιώνιο»

Μπλοκ στο νικηφόρο σερί από τον «αιώνιο»

Στην πρώτη φετινή της ήττα υποχρεώθηκε η πετοσφαιρική ΟΜΟΝΟΙΑ. Η ομάδα του Σάββα Σάββα έχασε με 3-1 το ντέρμπι «αιωνίων» στο Λευκόθεο σε εναν αγώνα που διήρκησε 2 ώρες και 10 λεπτά.

To Aποέλ πήρε το πρώτο σετ ψυχολογίας αφού επιβλήθηκε με 25-21 στο ντέρμπι σε 27’ ωραίου αγώνα. Η ΟΜΟΝΟΙΑ άρχισε καλύτερα το δεύτερο σετ και προηγήθηκε 02-05, αναγκάζοντας τον προπονητή του Απόελ να πάρει τάιμ –άουτ.

Οι «πράσινοι» είχαν σταθερά το προβάδισμα (16-20, 20-24) για να κερδίσουν σε 28’ 20-25 ισοφαρίζοντας σε 1-1 το «αιώνιο».

Το τρίτο σετ παρουσίασε μεγάλο ενδιαφέρον, με την ομάδα του Λάιου να βρίσκει λύσεις (11-08). Οι «γαλαζοκίτρινοι» έλεγχαν το σετ 14-10. Το Αποέλ συνέχισε να υπερέχει και είχε το προβάδισμα 19-15 για να κερδίσει τελικά 25-19 σε 28’, παίρνοντας εκ νέου το προβάδισμα 2-1 σετ.

Το ντέρμπι στο τέταρτο σετ είχε σασπένς, με την ΟΜΟΝΟΙΑ να έχει ένα μικρό ψυχολογικό αβαντάζ (11-13). Οι «πράσινοι» είχαν το πάνω χέρι 14-16. Η μορφή του «αιώνιου» δεν διαφοροποιήθηκε αφού η Ομόνοια είχε το προβάδισμα 17-19. Το Αποέλ όμως έκανε ανατροπή και προσπέρασε 21-19 και μετατράπηκε σε φαβορί του ντέρμπι. Η ομάδα του Γιάννου Λάιου είχε ισχνό προβάδισμα αφού αυτή του Σάββα Σάββα ήταν για τα καλά στο παιχνίδι (23-22). Ωστόσο, το ΑΠΟΕΛ πήρε το σετ με 25-22 σε 35’ και τη μεγάλη νίκη με 3-1.

ΑΠΟΕΛ (Γ.ΛΑΪΟΣ): Χρυσοστόμου, Juares, Κασαμπαλής, Γεωργίου, Velicvkovic, Ευσταθίου – Λίμπερο: Παντελή. – Αλλαγές: Aβερκίου

OMONOIA (Σ. ΣΑΒΒΑ): Ruiz, Α. Πετρακκίδης, Σ. Πετρακκίδης, Alves Reinaldo, Προδρόμου – Λίμπερο: Πλατρίτης.