Home ΚΥΠΡΟΣ Οδυνηρή ήττα για Κύπρο

Οδυνηρή ήττα για Κύπρο

volley-dukla44

Οδυνηρή ήττα γνώρισε η Κύπρος χάνοντας με 3-2 από το Λουξεμβούργο. Ετσι η νικήτρια ομάδα πέρασε στην κορυφή της βαθμολογίας με δύο νίκες και 5 βαθμούς. Ακολουθούν η Κύπρος με 1 νίκη και 4 βαθμούς, η Σκωτία με 1 νίκη και 3 βαθμούς και στην τελευταία θέση τα νησιά Φαρόε χωρίς νίκη και μηδέν βαθμούς.

Το Λουξεμβούργο ξεκίνησε καλύτερα τον αγώνα, είχε συνεχώς το προβάδισμα και κατάφερε να επικρατήσει με 25-21.

Στο δεύτερο σετ και στην πιο κρίσιμη καμπή του η Κύπρος ξέφυγε στο σκορ 23-20 και άντεξε στην πίεση των γηπεδούχων καταφέρνοντας να επικρατήσει με 25-23 ισοφαρίζοντας τα σετ σε 1-1.

Στο τρίτο σετ η Κύπρος ξεκίνησε δυνατά και έλεγχε το σετ μέχρι το 19-14.Η συνέχεια όμως ήταν δραματική. Το Λουξεμβούργο εξάσκησε μεγάλη πίεση καταφέρνοντας να φέρει στα ίσα το σετ 23-23 και στη συνέχεια να κερδίσει με 26-24 ξαναπαίρνοντας το προβάδισμα στα σετ με 2-1.

Η Κύπρος αντέδρασε δυναμικά μετά την οδυνηρή απώλεια του προηγούμενου σετ και επικράτησε 25-14 οδηγώντας τον αγώνα στο τάι μπρέικ.

Οι δύο oμάδες ξεκίνησαν δυνατά αλλά το Λουξεμβούργο κατάφερε να ξεφύγει 11-8 στο πιο κρίσιμο σημείο και να επικρατήσει στο τέλος με 15-11 παίρνοντας τη νίκη με 3-2.

Διακύμανση του σκορ:
1ο σετ: 5-8, 15-16, 18-21, 21-25
2ο σετ: 7-8, 16-13, 21-19, 25-23
3ο σετ: 8-5, 16-12, 21-18, 24-26
4ο σετ: 8-3, 16-7, 21-10, 25-14
5ο σετ: 4-5, 8-10, 10-12, 11-15

Κύπρος (Λέτσιεφ): Οικονομίδης(1π), Κνέζεβιτς(18π), Αποστόλου (22π), Παφίτης(7π), Αντωνιάδης, Γεωργίου(24π) (λίμπερο Παπαχριστοδούλου) (Κοντός, Παναγιωτίδης 6π, Ττόφιας 1π)
Λουξεμβούργο (Ντις): Ριτσλίτσκι (22π), Μάρολντ (13π), Μπραας (5π), Λέντς (6π), Ζούντμπεργκ (8π), Λαβέρντ (14π), (λίμπερο Χούσι, ντε Κάστρο) (Λουξ 2π, Βέπερ 1π, Φάνκ, Βοσάλο 1π)

Στον αγώνα που προηγήθηκε η Σκωτία νίκησε με 3-0 σετ (25-22, 25-19, 25-17) τα νησιά Φαρόε.