Home ΚΥΠΡΟΣ Τρεις με το απόλυτο στη Β’ Κατηγορία

Τρεις με το απόλυτο στη Β’ Κατηγορία

Μετά από δύο αγωνιστικές δράσης στο Πρωτάθλημα Β’ Κατηγορίας τρεις ομάδες οδηγούν την κούρσα χωρίς βαθμολογικές απώλειες. Αλκή Ορόκλινη, ΑΣΙΛ Λύσης και Πάφος FC προχώρησαν νικηφόρα και έφτασαν στους έξι βαθμούς. Ο απολογισμός της 2ης αγωνιστικής κατέγραψε 14 τέρματα και με τα 16 της πρεμιέρας φτάσαμε στα 30. Οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν σε τέσσερις αναμετρήσεις της δεύτερης αγωνιστικής και είναι χαρακτηριστικό πως από τους γηπεδούχους κέρδισε μόνο ο ΑΣΙΛ.

Η Αλκή σε δύο αγωνιστικές κέρδισε με το ίδιο σκορ (2-0) σε βάρος της ΠΑΕΕΚ και του Εθνικού Άσσιας αντίστοιχα, πετυχαίνοντας ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο των αγώνων της.

Η Ένωση Νέων Παραλιμνίου πέτυχε και τα πέντε τέρματα της στο δεύτερο ημίχρονο των αγώνων της. Στα αξιοσημείωτα το γεγονός ότι τόσο με τον Ολυμπιακό όσο και με τον Οθέλλο βρέθηκε πίσω στο σκορ και τελικά μάζεψε τέσσερις βαθμούς.

Πρώτη νίκη (3-2) για τον Ακρίτα Χλώρακας, που άφησε την ΠΑΕΕΚ χωρίς βαθμό.

Ο Εθνικός Άσσιας ηττήθηκε για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι στο Μακάρειο Στάδιο χωρίς να σκοράρει.

Η ΕΝΑΔ πήρε τον πρώτο της φετινό βαθμό με το ισόπαλο 0-0 στην έξοδο της με αντίπαλο το ΘΟΪ Λακατάμιας.

Το μηδέν παθητικό διατηρούν Αλκή, Αγία Νάπα και ΘΟΪ Λακατάμιας, ενώ άλλες τρεις ομάδες, η Ομόνοια Αραδίππου, η Ένωση Νέων Παρεκκλησιάς και ο Εθνικός Άσσιας σε αυτή τη διαδρομή δεν κατάφεραν να σκοράρουν.

Ο Μάρκος Μιχαήλ με τρία τέρματα οδηγεί την κούρσα των σκόρερ. Ο ποδοσφαιριστής του ΑΣΙΛ πέτυχε μέχρι στιγμής όλα τα τέρματα της ομάδας του.