Home ΚΥΠΡΟΣ Ήττα από την Αγία Νάπα και αποκλεισμός από το Κύπελλο για την...

Ήττα από την Αγία Νάπα και αποκλεισμός από το Κύπελλο για την ΑΕΛ

Την ήττα από την Αγία Νάπα στο ΓΣΖ με 2-1 γνώρισε η ΑΕΛ και αποκλείστηκε από το Κύπελλο. Η αναμέτρηση ήταν νοκ-άουτ και η ομάδα της Β’ Κατηγορίας έκανε την έκπληξη, αφήνοντας εκτός τους “κίτρινους” της Λεμεσού, που αποχαιρετούν τη διοργάνωση από τον πρώτο γύρο.

Η Αγία Νάπα άνοιξε το σκορ στο 9ο λεπτό με τον Χαλίφα και η ΑΕΛ ισοφάρισε στο 36′ με πέναλτι του Ανδρέα Αβραάμ. Στο 80ο λεπτό ο Ομάρ Ρέις πέτυχε το 2-1 για την Αγία Νάπα και λίγο αργότερα η ΑΕΛ έχασε πέναλτι που εκτέλεσε ο Τζούνιορ και απέκρουσε ο Παναγιώτου.

Πέραν της Αγίας Νάπας, μέχρι τώρα εισιτήριο πρόκρισης εξασφάλισαν ο Ολυμπιακός (απέκλεισε την Αναγέννηση Δερύνειας) και η Ανόρθωση (απέκλεισε την Ξυλοτύμπου).

Οι αγώνες Εθνικός Άχνας-Οθέλλος Αθηαίνου, Διγενής Ορόκλινης-Πάφος FC και Αλκή Ορόκλινης-ΕΝ Παραλιμνίου θα διεξαχθούν στις 13 Δεκεμβρίου.