Home MUNDIAL 2018 Με ανατροπή και με δέκα η νίκη της Γερμανίας απέναντι στη Σουηδία

Με ανατροπή και με δέκα η νίκη της Γερμανίας απέναντι στη Σουηδία

Σε ένα τρομερό ματς, η Γερμανία στην τελευταία φάση του αγώνα κατάφερε να κάνει το 2-1 με γκολ του Κρος και να πάρει τη νίκη απέναντι στη Σουηδία. Τα δεδομένα ήταν ακριβώς αντίθετα από ότι θα ήθελε ο Γιοακίμ Λεβ, αφού η Σουηδοί προηγήθηκαν με τον Toivonen στο 32′ και έστησαν τους Γερμανούς με την πλάτη στο τοίχο. Ωστόσο, στο 2ο ημίχρονο, η Γερμανία ευτύχησε να ισοφαρίσει νωρίς με τον Marco Reus στο 48′ και να ξαναμπεί στο παιχνίδι. Από εκείνο το λεπτό και μετέπειτα, το ματς πήρε μια άγρια μορφή, με τους Γερμανούς να έχουν την υπεροχή αλλά τους Σουηδούς να έχουν τις δικές τους καλές στιγμές. Προς το τέλος, ο Boateng δέχτηκε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα και αποβλήθηκε, κάνοντας ακόμα πιο δύσκολο το έργο της Παγκόσμιας Πρωταθλήτριας. Τη τελευταία λέξη όμως είχε ο μέσος της Ρεάλ Μαδρίτης, στέλνοντας τη μπάλα εκεί που κοιμούνται οι αράχνες και λυτρώνοντας την ομάδα του, που μάζεψε τους πρώτους τις 3 βαθμούς.