Home MUNDIAL 2018 Νίκη με ανατροπή για την Ελβετία

Νίκη με ανατροπή για την Ελβετία

Παρότι βρέθηκε από πολύ νωρίς πίσω στο σκορ, η Ελβετία κατάφερε να κερδίσει με 2-1 την Σερβία με ανατροπή και πλέον έχει σοβαρές πιθανότητες να προκριθεί στη φάση των 16. Το μόνο που χρειάζονται πλέον οι Ελβετοί είναι να μην χάσουν από την Κόστα Ρίκα, όμως η λογική λέει πως θα κυνηγήσουν την νίκη σε μια προσπάθεια να εκμεταλλευτούν το Σερβία-Βραζιλία για να κτυπήσουν την πρώτη θέση του ομίλου. Στην τελευταία αγωνιστική, κρίνεται η πρόκριση μεταξύ Σερβίας και Βραζιλίας με τους Βραζιλιάνους να βολεύονται και με ισοπαλία.

Η Σερβία μπήκε πολύ δυνατά και προηγήθηκε μόλις στο 5′ με δυνατή κεφαλιά του Μίτροβιτς. Οι Σέρβοι ήταν καλύτεροι στα πρώτα στάδια του παιχνιδιού αλλά δεν κατάφεραν να διευρύνουν το σκορ. Στην επανάληψη οι Ελβετοί ανέβασαν την απόδοση τους και έφεραν τα πάνω κάτω. Πρώτα ο Τσάκα στο 52′ έφερε το ματς στα ίσα με εξαιρετικό σουτ εκτός περιοχής και στο τελευταίο λεπτό, ο Σακίρι στον αιφνιδιασμό πλάσαρε υποδειγματικά για να ολοκληρώσει την ανατροπή.