Home MUNDIAL 2018 Πέρασε στους “16” του Μουντιάλ η Βραζιλία, πρόκριση και για Ελβετία

Πέρασε στους “16” του Μουντιάλ η Βραζιλία, πρόκριση και για Ελβετία

Στους “16” του Μουντιάλ πέρασε η Βραζιλία, που κέρδισε με 2-0 τη Σερβία, στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής 5ου ομίλου. Η “Σελεσάο” πήρε την πρωτιά μάλιστα, αφήνοντας στην 2η θέση την Ελβετία, που εξήλθε ισόπαλη με σκορ 2-2 με την Κόστα Ρίκα.

Ο Παουλίνιο άνοιξε το σκορ στο 36ο λεπτό για την πέντε φορές παγκόσμια πρωταθλήτρια και ο Τιάγκο Σίλβα στο 68′ διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Δείτε τα στιγμιότυπα:

Στο άλλο ματς, η Ελβετία προηγήθηκε δύο φορές και ισάριθμες ισοφάρισε η Κόστα Ρίκα. Ο Blerim Dzemaili άνοιξε το σκορ στο 31′ και ο kendal Waston στο 56′ έφερε το παιχνίδι στα ίσα. Στο 88′ ο Josip Drmic έβαλε πάλι μπροστά στο σκορ την Ελβετία, όμως στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων ήρθε το τελικό αποτέλεσμα. Η Κόστα Ρίκα ισοφάρισε με αυτογκόλ του Yann Sommer, τερματοφύλακα των Ελβετών, με τη μπάλα να κτυπάει στο κεφάλι του ερχόμενη από το οριζόντιο δοκάρι, μετά από την άστοχη εκτέλεση πέναλτι του Bryan Ruiz.