Home ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ Ανόρθωση-ΟΜΟΝΟΙΑ 2-0

Ανόρθωση-ΟΜΟΝΟΙΑ 2-0

sak_5463

Στο -10 πλέον η ΟΜΟΝΟΙΑ. Όσο παράξενο και αν ακούγεται η ομάδα μας παραμένει με μόλις μία νίκη στο πρωτάθλημα.

105′ Τέλος Αγώνα 2-0

102′ Γκολ για Ανόρθωση. Ο Ρέζεκ ανενόχλητος φάτσα με τον Λεβίτα σκοράρει και τελειώνει τον αγώνα. Ευθύνεται η άμυνα μας.

101′ Μετά από πολλά λεπτά έχουμε κατοχή μπάλας

100′ Αντιπαράθεση Ασσίς με Ρέζεκ. Νέο φάουλ για Ανόρθωση εκτός περιοχής και κοντά στο κόρνερ

99′ Κόρνερ για Ανόρθωση. Παραμένει στο δικό μας μισό ο αντίπαλος

98′ Νέα διακοπή λόγω τραυματισμού παίκτη της Ανόρθωσης

97′ Κρατάει εύκολα μπάλα η Ανόρθωση, το πράγμα έχει δυσκολέψει πολύ.

– Κίτρινη στον Ασσίς. Νωρίτερα κιτρινίστηκε και ο Σοάρες.

– 14 λεπτά καθυστερήεων. Η ΟΜΟΝΟΙΑ έχασε τουλάχιστον άλλα 3 από τη διακοπή.

89′ Σουτ του Σοάρες από μακριά, η μπάλα στο δοκάρι. Απίστευτη δυστοκία.

88′ Αντράντε αντί του Σπούγκιν και επανέναρξη. Παίζει με τρεις πίσω ο Σαβέφσκι αφού ο Πορτογάλος παίρνει θέση στα χαφ.

– Επιστρέφει ο Τράττος.

– Θα επιστρέψει ο Τράττος και ανακοίνωση από τα μεγάφωνα κάνει ξεκάθαρο πως είναι η τελευταία προειδοποίηση.

– Ενημέρωση από το γήπεδο: ο Λαβόρδε αλλά και ο Νταν Αλέξα προκάλεσαν την κερκίδα της ΟΜΟΝΟΙΑΣ. Αυτό όμως δεν αποτελεί δικαιολογία. Ο Τράττος δικαιολογημένα διέκοψε τον αγώνα.

77′ Κροτίδες στο γήπεδο και διακοπή. Στο έδαφος ο Λαβόρδε και ο γιατρός της Ανόρθωσης. Στα αποδυτήρια ο Τράττος. Ότι χειρότερο για την ΟΜΟΝΟΙΑ που ήθελε να βάλει πίεση στην Ανόρθωση και ενώ η κερκίδα της Ανόρθωσης βρίζει τον πρόεδρο της Δημοκρατίας.

76′ Κεφαλιά από τον Άλβες ψηλά άουτ. Η ΟΜΟΝΟΙΑ μπορεί να ισοφαρίσει, γιατί όχι και  να γυρίσει το παιχνίδι. Αρκεί να βάλει πίεση.

75′ Έξω ο Λαβόρδε μέσα ο Λαμπάν

70′ Κόκκινη κάρτα στον Ίλιτς για χέρι, ενώ είχε κίτρινη. Ορθή η απόφαση του Τράττου. Παραδέχεται την κόκκινη ο Ίλιτς και δίνει το χέρι στον Τράττο.

69′ Περνάει στον αγώνα ο Άλβες. Επιτέλους κάποιος να σπάσει αυτή τη δυστοκία. Χάνουμε ευκαιρίες που θα έκαναν γκολ παιδιά του δημοτικού. Ο Χριστοφή θα αποχωρήσει.

– Στο 62′ η Ανόρθωση έφυγε απειλητικά στην αντεπίθεση. Το ριπλέι δείχνει πως ο Οκκάς τράβηξε τον Σπούγκιν και θα έπρεπε να σφυριχτεί φάουλ και κάρτα.

65′ Επικίνδυνα εκτελεσμένο κόρνερ του Σπαντάτσιο περνάει χωρίς μεγάλη φάση.

63′ Νέα τεράστια ευκαιρία για την ΟΜΟΝΟΙΑ. Στο δεύτερο δοκάρι σέντρα του Φρέντι, δύο παίκτες ΕΝΤΕΛΩΣ μόνοι στο δεύτερο δοκάρι, ο Χριστοφή κάνει κεφαλιά, αποκρούεται στη γραμμή η μπάλα.

62′ Έκω ο Αγκουϊάρ μέσα ο Σκέμπρι

62′ Μεγάλη ευκαιρία με τον Φρέντι να μην μπορεί από κοντά να νικήσει τον Βαλβέρδε.

61′ Όμορφη κίνηση και σέντρα από το Χριστοφή, αποκρούεται.

60′ Αλλαγή για την Ανόρθωση, βγαίνει ο Ρονκάτο μπαίνει ο Γιαννάκης Οκκάς.

58′ Λανθασμένη υπόδειξη οφσάιντ για το Φρέντι.

– Ετοιμάζεται ο Αντρέ Σκέμπρι.

57′ Καρατιά από τον Αλέξα στον Ασσίς, καμία κάρτα από τον Τράττο.

50′ Καλή κίνηση και σουτ του Λαβόρδε, αποκρούει εύκολα ο Οχάντ.

49′ Σέντρα του Σπούγκιν σουτ του Φρέντι ψηλά άουτ.

47′ Έχει ξαναρχίσει ο αγώνας με 2:00 διακοπή

46′ Διακοπή διότι οι οπαδοί της ανόρθωσης άναψαν χιλιάδες βεγγαλικά και πυρσούς

Έναρξη β’ ημιχρόνου

Τέλος ημιχρόνου: Μέτρια η ΟΜΟΝΟΙΑ, αλλά πίσω στο σκορ από ένα πέναλτι που μάλλον ήταν θέατρο και ενώ έχει δημιουργήσει 4 τεράστιες φάσεις. Δυστυχώς ο Φρέντι είναι εκτός παιχνιδιού, ενώ και οι υπόλοιποι έχουν χάσει αδικαιολόγητες φάσεις. Αν το κεντρικό αμυντικό δίδυμο της ΟΜΟΝΟΙΑΣ δεν ηρεμήσει και να βοηθήσει την ανάπτυξη, δεν πρόκειται να παίξουμε καλύτερα. Με 70% κατοχή καταφέραμε να είμαστε πίσω στο σκορ.

43′ Μεγάλη ευκαιρία με το Σοάρες να σουτάρει από το ύψος του πέναλτι και τη μπάλα να κοντράρει στον Αλέξα.

41′ Ανεκδιήγητος ο Τράττος. Ο Ίλιτς τραβούσε τον Αλαμπί στη περιοχή τους κάλεσε για παρατηρήσεις και τους δίνει κάρτες! Απίστευτος!

40′ Σέντρα του Μπρούνο και μίνι σύγχυση στη περιοχή της Ανό, χωρίς πάντως να γίνει φάση.

– ‘Εχουμε την άποψη πως ο λόγος που σε κάποιες στιγμές η ΟΜΟΝΟΙΑ δεν μπορεί να αναπτυχθεί, οφείλεται στην αδυναμία του κεντρικού αμυντικού δίδυμου να βγάλει τη μπάλα μπροστά.

36′ Φάουλ για την ΟΜΟΝΟΙΑ σε καλό σημείο. Εκτελείτε με κομπίνα, ο Αγκουϊάρ έστρωσε στο Χριστοφή που σούταρε δυνατά, λίγο άουτ.

35′ Ξεκάθαρη κάρτα για το Ρονκάτο που τραβάει και με τα δύο χέρια το Γιούβι. Καμία κάρτα.

34′ Τεράστια ευκαιρία με τον Αλαμπί μόνο να μην βρίσκει τη μπάλα με το κεφάλι.

30′ Νέο Φάουλ για την Ανόρθωση αυτή τη φορά πλάγια έξω από τη περιοχή. Μάλλον εύκολα σφυρίχτηκε αυτό. Αποκρούστηκε πάντως χωρίς δυσκολίες.

29′ Φάουλ για την Ανόρθωση τώρα σε καλό σημείο. Εκτελεστής ο Ρέζεκ και αυτό στο τοίχος

27′ Στο τοίχος η εκτέλεση από το Τζίμη

27′ Φάουλ για την ΟΜΟΝΟΙΑ σε καλό σημείο από τον Σπαντάτσιο στον Ασσίς.

26′ Κάρτα στον Λαβόρδε για σκληρό φάουλ στον Γιούβι. Θα έπρεπε να ήταν ήδη στα αποδυτήρια ο Λαβόρδε.

– Εκτός φάση κτύπημα του Λαβόρδε στον Σπούγκιν, ο Τράττος και οι βοηθοί του κάνουν μεσάνυκτα. Το κτύπημα τόνισε και ο σπήκερ της LTV.

24′ Μακρινό σουτ του Εφραίμ, καμιά ανησυχία.

– Δύο λάθη του Αλαμπί δύο σουτ για την Ανό. Πρέπει να ηρεμίσουμε επειγόντως.

22′ Καλό σουτ του Λαβόρδε άουτ.

– Πρέπει να ηρεμήσει η ομάδα. Είναι παίκτες που μοιάζουν με ωρολογιακές βόμβες.

20′ Σουτ του Σπαντάτσιο, εύκολη απόκρουση του Λεβίτα.

19′ Κτύπησε ο Σκαραμοτσίνο σε τάκλιν που επιχείρησε στον Ρέζεκ. Δέχεται ιατρική περίθαλψη.

– Μάλλον για θέατρο μας φαίνεται η φάση του πέναλτι τώρα που την είδαμε επανάληψη.

13′ Θέατρο από τον Αλέξα σε ακούμπημα του Αγκουϊάρ. Πραγματικά ο Μπρούνο απλά τον άγγιξε και παίρνει κίτρινη ενώ ο Αλέξα που τράβηξε από πίσω παίρνει απλά παρατηρήσεις! Ο Τράττος ξεκίνησε καλά.

12′ Νέα περίπτωση για κάρτα με τον Ίλιτς να τραβάει τον Εφραίμ, μόνο φάουλ ο Τράττος.

– Έδωσε κάρτα στο 2 ο Τράττος και στους παίκτες της Ανόρθωσης λέει ηρεμίστε.

10′ Νέα τεράστια χαμένη ευκαιρία με τον Ασσίς από το μικρό τετράγωνο να χάνει ένα εύκολο γκολ. Ωραία η μπαλιά του Εφραίμ.

– Θα κάμει αλλαγή η Ανόρθωση αφού δεν μπορεί ο Ζόρζε. Θα μπει στο αγώνα ο Άντιτς.

7′ Ορθή υπόδειξη οφσάιντ του Εφραίμ που έφευγε φάτσα με τον Βαλβέρδε.

5’ Απίστευτη χαμένη ευκαιρία με το Φρέντι να φεύγει μόνος, να έχει τον Ασσίς προ κενής εστίας και να πλασάρει άουτ. Αδικαιολόγητος ο Φρέντι. Μια πάσα και θα ήταν γκολ. Ενήργησε πολύ λανθασμένα.

4′ ΓΚΟΛ 1-0 για την Ανόρθωση με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Σπαντάτσιο

– Αρχικά θεωρήσαμε πως είναι πέναλτι. Βλέποντας ξανά ριπλέι μάλλον θέατρο μας φαίνεται η φάση..Σέρνει το πόδι του ο Λαβόρδε.

3′ Πέναλτι για την Ανόρθωση και κίτρινη στο Σπούγκιν.

– Σωρεία ναζιστικών συμβόλων στη κερκίδα της Ανόρθωσης.

1′ Εκτός γηπέδου η μπάλα αφού είναι στο έδαφος ο Λαβόρδε μετά από διεκδίκηση με το Σοάρες.

1′ Έναρξη του αγώνα

Ανόρθωση: Βαλβέρδε, Κόλιν, Ίλιτς, Ζόρζε, Σιέλης, Σκοπελίτης, Αλέξα, Σπαντάσιο, Ρονκάτο, Λαβόρδε, Ρέζεκ

-Μάστρου, Άντιτς, Ιτζάκι, Οκκάς, Οχαγιόν, Ζούλα, Λαμπάν

ΟΜΟΝΟΙΑ: Λεβίτα, Σπούνγκιν, Αλαμπί, Παβίτσεβιτς, Σκαραμοτσίνο, Σοάρες, Αγκουιάρ, Ασσίς, Εφραίμ, Χριστοφή, Φρέντι

-Λεόνι, Αντράντε, Ζ.Άλβες, Μαργκάσα, Λέο, Σκέμπρι, Α.Άλβες

Διαιτητής: Λ.Τράττος (Α.Ιωάννου. Α.Χρίστου, 4ος ο Μασιάς)

Pregame

Ολοκληρώνεται σιγά σιγά η προθέρμανση των ομάδων. 17:48 Στα αποδυτήρια η ΟΜΟΝΟΙΑ.

Παραμένει στο αρχικό σχήμα ο Μπρούνο Αγκουιάρ και αλλάζει ρόλο. Ο Πορτογάλος αναμένεται να δίνει βοήθειες στον Μάρκο Σοάρες. Ο Τόνι Σαβέφσκι έχει κάτω από τα γκολπόστ τον Λεβίτα, και στην άμυνα την ίδια τετράδα με τον προηγούμενο αγώνα (Σπούνγκιν, Αλαμπί, Σάβο και Σκάρα). Ο Νούνο Ασσίς επιστρέφει από την τιμωρία του και θα βρίσκεται πίσω από τον προωθημένο Φρέντι. Στα άκρα της επίθεσης οι Εφραίμ και Χριστοφή.

Ανδρέας Δημητρίου: “Επικεντρωνόμαστε μόνο σε αυτό το ματς. Μοναδικός μας στόχος είναι να κερδίσουμε σήμερα, δεν έχουμε καμία αρνητική σκέψη. Είμαστε γεμάτοι με αποφασιστικότητα και πίστη. Έχουμε προετοιμαστεί τόσο αγωνιστικά, όσο και ψυχολογικά. Έχουμε ψιλά το κεφάλι και θα το πετύχουμε”.

17:23 Ζεστό χειροκρότημα από τον κόσμο μας για τους παίκτες που έκαναν την είσοδο τους στον αγωνιστικό χώρο

17:18 Στον αγωνιστικό χώρο για προθέρμανση οι Λεβίτα-Λεόνι

17:10 Αρκετός κόσμος εκτός γηπέδου

Η αποστολή της ΟΜΟΝΟΙΑΣ έφτασε στο γήπεδο κοντά στις 16:30 και οι παίκτες ήδη έκαναν τον πρώτο τους περίπατο στον αγωνιστικό χώρο

Ο ΛΑΟΣ ήδη στο Παπαδόπουλος! (PHOTO-VIDEO)