Home ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ Ισοπαλία στο Παπαδόπουλος, νίκες για Απόλλωνα και ΑΕΚ (video)

Ισοπαλία στο Παπαδόπουλος, νίκες για Απόλλωνα και ΑΕΚ (video)

Η ΟΜΟΝΟΙΑ έχει την ευκαιρία να πλησιάσει την 4η θέση στους 4 βαθμούς – Φωνές για την Διαιτησία του Τσαγγάρη

Χωρίς νικητή ολοκληρώθηκε το ντέρμπι της 12ης αγωνιστικής μεταξύ της Ανόρθωσης και της ΑΕΛ το οποίο έγινε στο «Αντώνης Παπαδόπουλος».

1-1 το τελικό αποτέλεσμα και ένας βαθμός για κάθε ομάδα. Με το αποτέλεσμα αυτό, σταμάτησε στις εννέα το σερί των συνεχόμενων νικών της Ανόρθωσης, η οποία όμως παρέμεινε αήττητη για 12η αγωνιστική.
Η ομάδα του Ρόνι Λέβι, με απολογισμό δέκα νίκες και δύο ισοπαλίες είναι στους 32 βαθμούς και στην πρώτη θέση.

Η σημερινή ήταν η πέμπτη ισοπαλία για την ΑΕΛ η οποία με έξι νίκες και μια ήττα, ανέβηκε στους 23 βαθμούς και παρέμεινε στην τέταρτη θέση.

Η Ανόρθωση άνοιξε το σκορ με το Ρέζεκ στο 35′.  Ο Τσέχος σκόραρε με δυνατό σουτ από απευθείας εκτέλεση φάουλ και έκανε εννέα τα τέρματα του στο Πρωτάθλημα.

Στο 68′ αποβλήθηκε ο Σιέλης της Ανόρθωσης με δεύτερη κίτρινη κάρτα και ένα λεπτό μετά, στο 69′ ο Ντεντέ έφερε το παιχνίδι στα ίσα. Ο Αγκολέζος ισοφάρισε με κοντινή κεφαλιά μετά από σέντρα του Ουόν.

Στο 89′ έμεινε με δέκα ποδοσφαιριστές και η ΑΕΛ λόγω αποβολής του Ντεντέ με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Η Ανόρθωση έκανε αναγκαστική αλλαγή τερματοφύλακα στο ημίχρονο όταν ο Μάστρου αντικατέστησε το Βαλβέρδε. Αναγκαστική και η αλλαγή του Μιχάλη Κωνσταντίνου για την ΑΕΛ στο 26′.

ΑΝΟΡΘΩΣΗ: Βαλβέρδε (46΄ Μάστρου), Άντιτς, Σιέλης, Ζόρζε, Ίλιτς, Αλέξα, Σπαντάτσιο (70′ Κόλιν), Σκοπελίτης, Λαβόρδε, Ιντσχάκι (86′ Οκκάς), Ρέζεκ.
ΑΕΛ: Ντεγκρά, Αϊρόσα (85′ Ντίξον), Καρλίτος, Ουόν, Τζούνιορ, Μπεμπέ, Νικολάου, Ντεντέ, Άντο, Εντμάρ, Κωνσταντίνου (26′ Ορλάντο Σα).

ΑΠΟΛΛΩΝ-ΣΑΛΑΜΙΝΑ 3-1

Επιστροφή στις νίκες για τον Απόλλωνα.

Στο σημερινό παιχνίδι με τη Νέα Σαλαμίνα στο Τσίρειο Στάδιο επικράτησε με 3-1 και έφτασε στους 23 βαθμούς.

Αντίθετα η Νέα Σαλαμίνα δέχτηκε την όγδοη της φετινή ήττα και παρέμεινε στους έξι βαθμούς.

Ο Φώτης Παοουλής με πέναλτι στο 44’ έδωσε προβάδισμα στον Απόλλωνα και  με την έναρξη της επανάληψης ο Ντάντι ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 2-0.

Στο 61’ ο Μαρκόσκι με κεφαλιά πέτυχε το 3-0 για τους γηπεδούχους.

Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων η Νέα Σαλαμίνα μείωσε σε 3-1 με τον Όπερ.

ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ: Βάλε, Λόπες, Μαρκόφσκι, Θεοδωρίδης, Παρλόφ, Σέτι, Παπουλής (54’ Βασιλείου), Χαραλάμπους, Ρομπέρτο, Ντάντι, Μιγκουελίτο.

ΣΑΛΑΜΙΝΑ: Κόβατς, Μοδέστε, Κάρολι, Μπενίτεθ, Γκράιμς, Λαμπρόπουλος, Μουστάκας, Πιντσέλι, Γκρέι, Σεμέδο (77’ Σαβέντρα), Ρόκε.

ΕΝΩΣΗ-ΑΕΚ 1-2

Σημαντική νίκη για την ΑΕΚ στο Παραλίμνι.

Μια βδομάδα μετά την εντός έδρας ήττα της από την Ανόρθωση, η ομάδα της Λάρνακας κατάφερε να κερδίσει την Ένωση στο Παραλίμνι με 2-1 και ανέβηκε στη δεύτερη θέση με απολογισμό 28 βαθμούς, όσους και το ΑΠΟΕΛ που αγωνίζεται αύριο.

Για την Ένωση ήταν η πρώτη ήττα μετά από τέσσερεις αγωνιστικές και διατηρήθηκε στους δεκατρείς βαθμούς.

Το αποτέλεσμα διαμορφώθηκε στην επανάληψη σε ένα ανοικτό παιχνίδι και από τις δύο ομάδες.

Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 57’ μετά από προσπάθεια του Ντα Σίλβα.

Στο 69’ οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι και ο Λεονάρτο ισοφάρισε σε 1-1.

Το πολύτιμο 2-1 για την ΑΕΚ πέτυχε στο 85’ ο Μάτσι.

ΕΝΩΣΗ: Χόγκ, Μουλαζίμης (80’ Γούμενος), Άντερσον, Κωβσταντίνου, Φερνάντο, Φαρία, Κολάνης (65’ Όραβετς), Αρτυματάς, Γιακούμπου (87’ Οκοτούβα), Λανγκλέ, Λεονάρντο.

ΑΕΚ: Χαϊμόφ, Δημητρίου, Ζιλε, Σεράν, Καταλά, Φαν Ντάικ, Πάλιτς, Ντα Σιλβα (86’ Λίνσεν), Μάτσι, Παύλου, Πιντάδο (17’ Νακατζίμα – 88’ Μουρίγιο).