Home ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ Νίκη επί του Αποέλ με Ρέζεκ η Ανόρθωση (video)

Νίκη επί του Αποέλ με Ρέζεκ η Ανόρθωση (video)

Μεγάλης βαθμολογικής σημασίας νίκη για την Ανόρθωση μέσα στο ΓΣΠ επί του Αποέλ. Η Ανόρθωση νίκησε με 1-0 και ξέφυγε τέσσερεις βαθμούς από το σημερινό αντίπαλο της.

Αυτή ήταν η 11η νίκη για την Ανόρθωση σε 13 αγώνες ενώ έχει και δύο ισοπαλίες. Η ομάδα του Ρόνι Λέβι ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις της στον πρώτο γύρο αήττητη με 35 βαθμούς.

Η σημερινή, ήταν η δεύτερη ήττα για το Αποέλ, το οποίο ολοκλήρωσε τον πρώτο γύρο με απολογισμό 31 βαθμούς.

Το ντέρμπι κορυφής κρίθηκε νωρίς με γκολ που πέτυχε ο Γιαν Ρέζεκ στο ένατο λεπτό. Ο Τσέχος επιθετικός ο οποίος στο 44’ τραυματίστηκε και έγινε αναγκαστική αλλαγή, έφτασε τα δέκα τέρματα στο Πρωτάθλημα.

Να σημειώσουμε πως η Ανόρθωση μετρά μόνο νίκες μακριά από το «Αντώνης Παπαδόπουλος» στο οποίο έχασε και τους τέσσερεις βαθμούς που έχει χάσει μέχρι τώρα (ισοπαλίες με ΑΕΛ και ΕΝΠ).

Το Αποέλ και τους οκτώ βαθμούς που έχει χάσει το Πρωτάθλημα, τους έχει χάσει στο ΓΣΠ (ισοπαλία με ΟΜΟΝΟΙΑ, ήττες από ΑΕΚ και Ανόρθωση).

Αποέλ: Πάρντο, Χαραλαμπίδης (56′ Μπενασούρ), Αλεξάνδρου, Αντωνιάδης (73′ Ατόρνο), Τζιόλης, Μαντούκα, Πίντο, Μοράις, Σέρτζιο (83′ Σολωμού), Ζουέλα, Αλωνεύτης.

ΑΝΟΡΘΩΣΗ: Μάστρου, Άντιτς, Ζόρζε, Κόλιν, Κάλβο (67′ Οκκάς), Σπαντάτσιο, Ιντζχάκι (84′ Όχαγιόν), Ρέζεκ (44′ Ρονκάτο), Σκοπελίτης, Λαβόρδε, Ίλιτς.

Το ντέρμπι διαιτήτευσε ο Γιάννης Αναστασίου με βοηθούς διαιτητές τους Δώρο Τούρο και Στέλιο Νικήτα. Τέταρτος διαιτητής ήταν  ο Δημήτρης Χρυσοστόμου και παρατηρητής ο Δημήτρης Δημητρίου.

Εκτός έδρας νίκη για τον Απόλλωνα
Σημαντική εκτός έδρας νίκη για τον Απόλλωνα. Νίκησε την Αγία Νάπα με 1-0 στο “Τάσος Μάρκου” και συνέχισε τη βαθμολογική του άνοδο.

Με τη νίκη της αυτή η ομάδα της Λεμεσού έκανε τους βαθμούς τη 26 και ολοκλήρωσε τον πρώτο γύρο της κανονικής περιόδου του Πρωταθλήματος με τον καλύτερο τρόπο αφού διατήρησε επαφή με τις ομάδες που προπορεύονται.

Η Αγία Νάπα γνώρισε την 10η της ήττα σε 13 αγώνες και έμεινε στους επτά βαθμούς.

Το γκολ που καθόρισε το τελικό αποτέλεσμα το πέτυχε ο Φώτης Παπουλής με κεφαλιά στο 67′. Ο Ελλαδίτης επιθετικός εκμεταλλεύτηκε σέντρα από δεξιά του Λόπες.

Στο 79’ λεπτό αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Τζάκσον και η Αγία Νάπα αγωνίστηκε με δέκα ποδοσφαιριστές στα εναπομείναντα λεπτά.

ΑΓΙΑ ΝΑΠΑ: Ζάγιατς, Μπαρμπούδης, Τζάκσον, Σέρτζιο, Τζίνιο (77’ Τζιωρτζής), Νίκιτς (5′ Ριέρα), Σοάρες, Θεοδώρου (52’ Κατσής),  Μαρκίνιος, Πέσο,  Λάζιτς.
ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ: Βάλε, Λόπες, Χαραλάμπους, Μιγκουελίτο, Μαρκόφσκι, Παπουλής (88′ Σταύρου),    Θεοδωρίδης (76’ Κωνσταντίνου), Γκαρσία, Ντάντι (66’ Σουάνης), Παρλόφ, Σέτι