Home ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ Μεγάλο διπλό της Αλκής στη Πάφο – Κόλλησε ο Απόλλωνας (vids)

Μεγάλο διπλό της Αλκής στη Πάφο – Κόλλησε ο Απόλλωνας (vids)

Από τη 13η αγωνιστική στις 9 Δεκεμβρίου είχε να γευτεί τη χαρά της νίκης η Αλκή, η οποία νίκησε σήμερα με 4-1 την ΑΕΠ στο Παφιακό και ανέβηκε στους 15 βαθμούς.

Στην τελευταία θέση της κατάταξης και τους έξι βαθμούς παρέμεινε η ομάδα της Πάφου.

Ο Γλιγκόροφ στο 41′ με απευθείας φάουλ άνοιξε το σκορ για την Αλκή και το 0-1 ήταν το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Ο Πιντσέλι στο 49΄ πέτυχε το 0-2 για να μειώσει στο 54′ ο Μπαλού σε 1-2 για την ΑΕΠ.

Ένα λεπτό μετά ο Καφού πέτυχε το 3-1 για την Αλκή ενώ ο ίδιος ποδοσφαιριστής στο 70΄ διαμόρφωσε το τελικό 1-4, με το οποίο η Αλκή πήρε μια μεγάλη και πολύ σημαντική νίκη.

ΑΕΠ: Πρίφτης, Δ. Ιωάννου, Γαρπόζης, Ταλ, Δημοσθένους, Μακρής, Μαρσελίνιο, Φυλακτού, Μπαλού, Μπασόφ, Σιέλης.

ΑΛΚΗ: Γιωργαλλίδης, Σανταμαρία, Βασκονσέλος, Γλιγκόροφ, Καφού, Φούσκο, Σίτνεϊ, Πιντσέλι, Καπιλότο, Νακατζίμα, Στέλβιο.

ΔΟΞΑ-ΑΠΟΛΛΩΝ 0-0
Στο «Αμμόχωστος – Επιστροφή», Δόξα και Απόλλωνας εξήλθαν ισόπαλοι 0-0 και πήραν από ένα βαθμό.

Ο Απόλλωνας ανέβηκε στους 30 και έμεινε στην 6η θέση και η Δόξα Κατωκοπιάς ανέβηκε στους 23 και  παρέμεινε στην 7η θέση.

Οι δύο ομάδες είχαν καλές ευκαιρίες για να σκοράρουν, χωρίς όμως να τα καταφέρουν και έτσι, ο αγώνας τελείωσε ισόπαλος 0-0.

ΔΟΞΑ: Νέγκρι, Πίνα, Καστανέιρα, Σιόντης, Κάρλος Αντρέ, Περέιρα,  Φερνάντες, Φοφανά (90′ Ακινσόλα),  Τροϊτέιρο, Χατζίμπουλιτς, Λεάντρο.

ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ: Βάλε, Μερκής (50′ Μαρκόφσκι), Χαραλάμπους, Παρλόφ,  Βασιλείου, Θεοδωρίδης, Λόπες (49 Παουλίνιο), Γκαρσία, Κωνσταντίνου, Σουάνης (74′ Φροξυλιάς), Σούρτου.

AEΛ-ΑΟΑΝ 2-0

Η ΑΕΛ νίκησε με 2-0 την Αγία Νάπα στο Τσίρειο Στάδιο και διατήρησε την απόσταση των πέντε βαθμών από την Ομόνοια.

Η Αγία Νάπα παρέμεινε πρωτελευταία με 8 βαθμούς , επτά λιγότερους από την 11η Αλκή και τα πράγματα για διεκδικήσει την παραμονή στην κατηγορία έγιναν εξαιρετικά δύσκολα.

Και τα δύο τέρματα σημειώθηκαν στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Πατρίκ Βοού σκόραρε στο 61΄με πλασέ μετά από πάσα του Μπεμπέ ενώ ο Ορλάντο Σα στο 75′ πέτυχε το 2-0.

Στο 60′ ο Μάριος Νικολάου με δυνατό σουτ έξω από την περιοχή έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι του Χρυσοστόμου ενώ λίγο προηγουμένως, στο 57′ και με το σκορ στο 0-0, ο  Ντεγκρά απόκρουσε δύσκολα  εξ’ επαφής σχεδόν κεφαλιά του Μπαρμπούδη.

ΑΕΛ: Ντεγκρά, Ελευθερίου, Μαϊκόν, Ουόν, Ντόσα Τζούνιορ, Σακέτι, Νικολάου, Μπεμπέ (81′ Εμπό), Σέρτζιο (56′ Μοντέιρο), Βοού, Ορλάντο Σα (90′ Ντεντέ).

ΑΓΙΑ ΝΑΠΑ: Χρυσοστόμου, Πέσο, Τζίνιο (80′ Σολωμού), Μπαρμπούδης, Πιερέττης, Κατσής (85′ Σωτηρίου), Σοάρες, Λάζιτς, Τζάκσον (72′ Μέρτακκας), Αφόνσο, Κολοκούδιας.