sak_8473

Ζωντανή ενημέρωση από το ΓΣΖ.

90’+3′ Τέλος αγώνα

Αποθέωση στον Τζίμη “Μείνε για πάντα Χριστοφή”

Εύκολα οι πράσινοι παίρνουν τη νίκη και πάνε στην 4η θέση και στρέφουν το βλέμμα τους στο αυριανό ντέρμπι της ΑΕΛ με την ΑΕΚ.

90’+2′ Σε θέση οφσάιντ ο Σκέμπρι

90′ +3 λεπτά επιπλέον χρόνος

88′ Πάτησαν μέχρι και το μικρό κουτί του Γιωργαλλίδη οι πράσινοι, αλλά δεν κατάφεραν να σκοράρουν. Προηγήθηκε ατομική προσπάθεια του Τζίμη

86′ Ατομική ενέργεια του Φρέντι και η μπάλα κόρνερ. Απομακρύνουν οι κυανέρυθροι

85′ Στο έδαφος παίκτης της Αλκής μετά από σύγκρουση στην περιοχή. Άουτ η μπάλα.

83′ Έπεσε ο ρυθμός του αγώνα

81′ Σε θέση οφσάιντ ο Φρέντι, ενώ η μπάλα πήγε στην Σκέμπρι που ήταν φάτσα με το γκολ

80′ Κίτρινη στον Ασσίς για φάουλ στον Φαρράν

79′ Φρέντι στη θέση του Αλβες

78′ Σουτ του Τζίμη εκτός περιοχής, ψηλά η μπάλα

75′ Γκολ για Αλκή. Σέντρα του Μπάρτσε, και ο Βάσκο με κεφαλιά νικάει ξανά τον Μορέιρα. Ήταν αμαρκάριστος ο Πορτογάλος φορ στην καρδιά της άμυνας μας

74′ Άλλη μία γρήγορη αντεπίθεση, η μπάλα έφτασε στον Εφραίμ, που άργησε και χάθηκε η ευκαιρία

73′ Σκέμπρι στη θέση του Λέο. Το περιβραχιόνιο πάει στον Τζίμη

73′ Δύσκολα σε κόρνερ διώχνει ο Αλαμπί

71′ Κίτρινη Σάντα Μαρία

70′ Ελέγχουν απόλυτα το ματς οι πράσινοι. Το γκολ της Αλκής ήρθε από στημένο

69′ Κίτρινη στον Στέλβιο

68′ Φαρμακερές αντεπιθέσεις από το τριφύλλι

67′ Ο Νακαζίμα στη θέση του Γλικόροβ

65′ ΓΚΚΟΟΟΛΛΛ ΑΛΑΜΠΙ. Άμεση απάντηση από τους πράσινους. Ο Ράσκο βρέθηκε στα καρέ της Αλκής και με πλασέ σκοράρει! Άλλη μία ασίστ από τον Εφραίμ

64′ Γκολ για Αλκή. Ο Βασκονσέλος με το κεφάλι στέλνει την μπάλα σε σημείο που ο Μορέιρα δεν μπορεί να την κόψει

63′ Κόρνερ για Αλκή σε παρέμβαση του Αγκουιάρ

62′ Μπρούνο στη θεση του Σοάρες

60′ Πρώτη επέμβαση από τον Μορέιρα σε παράλληλο γύρισμα

Απολαύστε το γκολ του Τζίμη

57′ ΜΑΓΙΚΟ ΓΚΟΛΛΛΛ ΧΡΙΣΤΟΦΗ 0-3. Φανταστικό γκολ από τον Δημήτρη στο αντίο του με το τριφύλλι. Τακουνάκια, πάσες σε κλειστούς χώρους και άψογο τελείωμα από τον Τζίμη. Ο κόσμος του φωνάζει, “μείνε για πάντα Χριστοφή”

56′ Κρατάνε μπάλα οι πράσινοι, αλλά οι της Αλκής ανέβηκαν και πιέζουν ψηλά. Ευκαιρία για αντεπιθέσεις.

Φωτορεπορτάζ Αλκή-ΟΜΟΝΟΙΑ

53′ Ο Άσπας στη θέση του Πιτσιέλι

52′ Ωραία συνεργασία, Εφραίμ, Αλβες, Σοάρες, ο τελευταίος βγάζει την κάθετη στον Ασσίς, δεν πρόλαβε όμως

50′ Κόβει στην γραμμή ο Ρενάτο Μαργκάσα. Επικίνδυνη φάση

49′ Φάση για την Αλκή, κόρνερ μετά από μονομαχία στον αέρα

47′ Σουτ του Μάρκοβιτς, άουτ

Μάρκοβιτς στη θέση του Καφού

B ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Με δύο πανέμορφα γκολ η ΟΜΟΝΟΙΑ πάει στα αποδυτήρια με ισχυρό προβάδισμα.

45′ Μένει στο έδαφος ο Νούνο, μαζί με τους ιατρούς βγαίνει εκτός

43′ Μεγάλη ευκαιρία για το 3-0. Ο Νούνο μόνος στην περιοχή, πλασάρει και η μπάλα σταματάει στο αριστερό κάθετο δοκάρι του Γιωργαλίδη

40′ Σε θέση οφσάιντ ο Σίντνεϊ

Μια άλλη είδηση, η Δικαστική Επιτροπή της ΚΟΠ αποφάσισε με πλειοψηφία 6-1 (διαφωνούντος του Προέδρου της) να κάνει δεκτή την  ένσταση του Απόλλωνα κατά του κύρους του αγώνα του με την ΑΕΛ, για αντικανονική συμμετοχή του ποδοσφαιριστή Ντόσσα Τζούνιορ.   Ο αγώνας κατακυρώνεται με 3-0 υπέρ του Απόλλωνα. Η διαφορά μειώνεται ξανά στους 2 βαθμούς.

37′ ΓΚΚΟΟΟΛΛΛΛΛ ΑΛΒΕΣ. Ο Βραζιλιάνος με πανέμορφο πλασέ, στέλνει την μπάλα στο πλεκτό του Γιωργαλλίδη. Η ασίστ ήταν από τον Εφραίμ που τον έβγαλε φάτσα

Οι πληροφορίες αναφέρουν πως το σημερινό θα είναι και το τελευταίο παιχνίδι του Δημήτρη Χριστοφή με τη φανέλα της ΟΜΟΝΟΙΑΣ. Περισσότερα σε άρθρο που θα δημοσιευθεί.

34′ Ο Σαβέφσκι ζητάει ηρεμία και συνέχεια από τους παίκτες του, για να σημειώσουν το 2ο γκολ και να τελειώσουν το ματς.

31′ ΓΚΟΟΟΛΛΛΛ ΑΝΤΡΑΝΤΕ. Εξαιρετικό γκολ από τον Πορτογάλο. Μονοκόμματο σουτ από τον Ζοάο Πάολο που πανηγυρίζει σαν τρελός

28′ Συνεχώς γύρο από την περιοχή της Αλκής οι πράσινοι

26′ Κίτρινη στον Καφού

25′ Αντεπίθεση για τους πράσινους, η σέντρα του Εφραίμ πήγε στον Γιωργαλίδη

24′ Με γροθιές απομάκρυνε ο Μορέιρα σε εκτέλεση κόρνερ.

23′ Επικίνδυνο γύρισμα στην περιοχή, διώχνει ο Αντράντε

22′ Σουτ του Χριστοφή, κοντράρει σε σώμα αμυνόμενου

*Οι πράσινοι δημιουργούν φάσεις από όλες τις γραμμές. Δεν έχουν φτιάξει όμως κλασική φάση

19′ Σέντρα του Εφραίμ, κεφαλιά του Άλβες, δύσκολη, έξω.

18′ Κλέψιμο του Τζίμη, αλλά κάνει κακό σουτ. Στην συνέχεια της φάσης, 2ο σουτ από τον Άλβες, η μπάλα στον Γιωργαλίδη

17′ Έξυπνη μπαλιά του Σοάρες στον Αλβες, υποδεικνύεται οφσάιντ. Μάλλον καλυπτόταν.

16′ Κρατάνε μπάλα οι πράσινοι και προσπαθούν να φτιάξουν κάτι καλό

15′ Σωστό μαρκάρισμα του Μάρκο Σοάρες που σταματάει επίθεση της Αλκής από τα πλάγια.

14′ Χαμηλή σέντρα του Μαργκάσα, διώχνουν σε κόρνερ πριν τον Άλβες. Κεφαλιά από τον Αντράντε στην εκτέλεση του κόρνερ, άουτ. Καλή φάση

11′ – Σουτ του Στέλβιο, ψηλά άουτ

9′ – Μαργκάσα και Αντράντε σταμάτησαν σωστά τον Βασκονσέλος πριν μπει στην περιοχή

6′ – Ωραίος ομαδικός συνδυασμός με τελικό αποδέκτη τον Μαργκάσα που κάνει κακή σέντρα

4′ – Κόρνερ για την Αλκή – Απομακρύνει ο Αλαμπί σε πλάγιο

2′ – Μπαλιά του Λέο προς την περιοχή στον Χριστοφή, απομακρύνει ο Καπιλότο

1΄- Προσπάθεια από αριστερά της Αλκής ανακόπτεται από τον Αλαμπί  που καλύπτει τη μπάλα

0′ – Έναρξη Αγώνα (Αλκή)

– Μονόλεπτος σιγή για παράγοντα της Αλκής που απεβίωσε

ΑΛΚΗ: Γιωργαλλίδης, Φούσκο, Καπιλότο, Μπόρζε, Σανταμαρία, Γλιγκοροφ, Πιντσέλι, Στέλβιο, Καφού, Σίντνει, Βασκονσέλος

ΟΜΟΝΟΙΑ:  Μορέιρα, Κυριάκου, Ατράντε, Αλαμπί, Μαργκάσα, Λεάντρο, Σοάρες, Ασσίς, Χριστοφή, Εφραίμ, Α. Άλβες
(Λεβίτα, Χαραλάμπους, Ντανιέλσον, Ζ.Άλβες, Φρέντι, Σκέμπρι, Αγκουιάρ)

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Λ.Τράττος (Καλησπέρας-Τζαμπούρας / 4ος Σκαπούλης)

Pregame

– Επιβεβαίωσε τα προγνωστικά ο Τόνι Σαβέφσκι και ο Μαργκάσα πήρε θέση στο αριστερό άκρο της άμυνας αντί του τιμωρημένου Σκαραμοτσίνο

– Λίγος ο κόσμος στις εξέδρες του ΓΣΖ όμως θα αυξηθεί σημαντικά μέχρι την έναρξη του αγώνα.

– Αντρέας Δημητρίου: «Είναι ένα δύσκολο παιγνίδι για μας. Έχουμε προετοιμαστεί όσο καλύτερα για το παιγνίδι και έχουμε μελετήσει τον αντίπαλο, τόσο τα θετικά όσο και τα αρνητικά του. Είναι ξεκάθαρο όμως ότι θα κριθεί το παιγνίδι από την απόδοση που θα έχει η δική μας ομάδα. Πρέπει να εφαρμόσουμε τη δική μας αγωνιστική φιλοσοφία και να δώσουμε συνέχεια στην αγωνιστική μας βελτίωση.
Η Αλκή είναι μια πολύ καλή ομάδα και έχει βελτιωθεί σημαντικά. Όμως η Αλκή έχει πολύ περισσότερα στο μυαλό της όταν αντιμετωπίζει την ΟΜΟΝΟΙΑ. Δεν μετράει και τόσο το πως κλείσαμε πριν την διακοπή. Αυτό που έχει σημασία είναι το τι θα κάνουμε σήμερα. Γι αυτό κρίνεσαι και όχι το παρελθόν. Γι αυτό θέλουμε να δείξουμε ότι συνεχίζουμε τη βελτίωση μας. Μας ικανοποιεί ότι σταθερά βελτιωνόμαστε όμως πρέπει να το δείχνουμε σε κάθε παιγνίδι.
Για όσο χρονικό διάστημα ήμασταν χωρίς αγώνα ήταν και η Αλκή. Θα δούμε πόσο έχει επηρεάσει η διακοπή. Έχουμε εμπιστοσύνη στους προπονητές μας.
Είναι εργάσιμη η μέρα και αρκετοί φίλοι της ομάδας δεν θα μπορέσουν να έρθουν στο γήπεδο. Έχουμε αρκετούς φιλάθλους εδώ στη Λάρνακα και σημασία έχει όσοι κι αν είμαστε να τα δώσουμε όλα.»

– Για πρώτο παιγνίδι κάτω από τα δοκάρια ο Ζοσέ Μορέιρα. Ο Πορτογάλλος θα κάνει στις 6 το ντεμπούτο του με το Τριφύλλι στο στήθος

– «Αισιόδοξοι για βαθμολογικό κέρδος» οι ιθύνοντες της Αλκής

– Στον πρώτο γύρο η ΟΜΟΝΟΙΑ κέρδισε με 1-0 την Αλκή, με γκολ του Λεάντρο μετά από φανταστική μπαλιά του Χριστοφή

– Για πρώτη φορά αντιμέτωπη με τον πρώην της προπονητή, Νεόφυτο Λάρκου, η ΟΜΟΝΟΙΑ

– Δεύτερη έξοδος της ΟΜΟΝΟΙΑΣ στο ΓΣΖ μέσα στο 2013, μετά τον αγώνα κόντρα στην Άεκ (2-1)