Home ΚΥΠΡΟΣ Ισόπαλο το Ντέρμπι – Νίκες για ΑΕΛ, Αποέλ

Ισόπαλο το Ντέρμπι – Νίκες για ΑΕΛ, Αποέλ

Ισόπαλο 1-1 ολοκληρώθηκε το ντέρμπι της 11ης αγωνιστικής. Στο ΑΕΚ Αρένα, η γηπεδούχος ομάδα κατάφερε να κρατηθεί στην κορυφή στο 82ο λεπτό όταν ο Τρισκόσκι έφερε το ματς στα ίσα. Ο Απόλλωνας από το 20ο λεπτό ήταν μπροστά με γκολ του Μακγλίτσα αλλά δεν κατάφερε να φύγει με το διπλό.

Η ΑΕΛ επικράτησε απόψε της Αλκής με 3-0 και ανέβηκε στη 3η θέση της βαθμολογίας με 19 βαθμούς. Η ομάδα της Λεμεσού πήρε τους τρεις βαθμούς χάρη σε γκολ των Λαφράνς (8′), Αρουαμπαρένα (77′) και Σάσι (90′). Στο 70′ αποβλήθηκε με 2η κίτρινη κάρτα ο Παναγιώτης Φραγκέσκου για την Αλκή.

Το Αποέλ νίκησε εύκολα την Πάφο με 4-0. Δύο γκολ πέτυχε ο Ποτέ (37, 55′) και δύο ο Μακρής (87′, 90′). Ισόπαλο 1-1 έληξε το παιχνίδι στο Αμμόχωστος μεταξύ της Σαλαμίνας και του Ερμή. Ο Μακρίεβ άνοιξε το σκορ στο 47′ για τους γηπεδούχους και ο Πατσέκο ισοφάρισε στο 58′.