Home ΚΥΠΡΟΣ Νίκη και κορυφή για ΑΕΚ

Νίκη και κορυφή για ΑΕΚ

Μόνη πρώτη στην κορυφή της βαθμολογίας βρίσκει την ΑΕΚ η ολοκλήρωση της 13ης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος Cyta.

Η ΑΕΚ νίκησε με 2-0 την Πάφο στο “ΑΕΚ Αρένα” και ανέβηκε στους 29 βαθμούς έναντι 27 της Ανόρθωσης που έμεινε δεύτερη. Στην 6η θέση και στους 19 βαθμούς έμεινε η Πάφος.

Ο πρώτος σκόρερ του Πρωταθλήματος Φλοριάν Τολμές με το 12ο του τέρμα στη σεζόν άνοιξε το σκορ στο 58ο λεπτό για να διαμορφώσει το τελικό 2-0 ο Λαρένα με δυνατό σουτ έξω από την περιοχή στο 71′.

Νίκη επί της Νέας Σαλαμίνας πέτυχε η Αλκή Ορόκλινης. Οι φιλοξενούμενοι επικράτησαν της ομάδας της Αμμοχώστου με 2-3. Ο Φαμπρίσιο με γκολ στο 51ο και 61ο λεπτό έβαλε την Αλκή σε θέση οδηγού με σκορ 0-2. Η Αλκή κατάφερε να πετύχει και τρίτο γκολ με τον Σεμέδο στο 86ο λεπτό. Στις καθυστερήσεις η Σαλαμίνα κατάφερε να μειώσει με δυο γκολ του Κυπριανού.