Home TOP NEWS Πεντάρα του Απόλλωνα στην ΑΕΛ – Ισοπαλία στο ΑΕΚ Αρένα

Πεντάρα του Απόλλωνα στην ΑΕΛ – Ισοπαλία στο ΑΕΚ Αρένα

Με 5-1 επικράτησε της συμπολίτισσας του ΑΕΛ ο Απόλλωνας με την μεταξύ τους αναμέτρηση για την πρεμιέρα των πλέι-οφ, να μένει ντέρμπι στα χαρτιά. Το σκορ άνοιξε ο Γιούστ στο 11ο λεπτό και το 2-0 έκανε ο Παπουλής με πέναλτι στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου. Ο Ελλαδίτης ήταν αυτός που πέτυχε και το τρίτο γκολ για τον Απόλλωνα στο 58ο λεπτό. Τέσσερα λεπτά μετά ο Μάρκοβιτς έκανε το 4-0 και στο 75′ ο ίδιος το 5-0. Η ΑΕΛ μείωσε με τον Ντενίλσον στο 81′. Ο Απόλλωνας ανέβηκε στην κορυφή και περιμένει το αυριανό αποτέλεσμα του ντέρμπι.

Προηγήθηκε η Ανόρθωση, το γύρισε η ΑΕΚ, όμως νικητή δεν είχαμε στο αποψινό ντέρμπι στο ΑΕΚ Αρένα. Οι δύο ομάδες εξήλθαν ισόπαλες 2-2. Ο Αμπντουλαγιέφ άνοιξε το σκορ στο 32′ για την Ανόρθωση με την ΑΕΚ να το γυρίζει σε δύο λεπτά στην επανάληψη. Πρώτα ο Λαρένα με πέναλτι ισοφάρισε στο 58′ και στο 60′ ο Γιάννου έκανε το 2-1. Ο Ντούρις στο 78′ ισοφάρισε για την Ανόρθωση.

Για το Β’ Γκρουπ, η Δόξα νίκησε τον Ολυμπιακό με 0-1. Η ομάδα του Τακτακαλά παραμένει στην τελευταία θέση του ομίλου.