Home SPORTS NEWS «Άλωσε» τη Μαδρίτη με πεντάρα η Μπάρτσα! (vid)

«Άλωσε» τη Μαδρίτη με πεντάρα η Μπάρτσα! (vid)

Τα…δικά της έκανε πάλι η Μπαρτσελόνα. Η ομάδα του Τίτο Βιλανόβα πέρασε σαν…τυφώνας από την έδρα της Ράγιο Βαγιεκάνο την οποία και φιλοδώρησε με 5 γκολ. Η παράσταση στο “Βαγιέκας” ξεκίνησε μόλις στο 20′, όταν ο Νταβίντ Βίγια έδωσε το έναυσμα για το “μπλαουγκράνα” πάρτι που θα ακολουθούσε και στο 47′ ο Λιονέλ Μέσι διπλασίασε τα τέρματα των φιλοξενούμενων. Τη σκυτάλη στο σκοράρισμα πήρε ο Τσάβι στο 78′ και μόλις δύο λεπτά αργότερα ο Σεσκ Φάμπρεγκας έκανε το 4-0. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε και πάλι ο Μέσι ένα λεπτό πριν τη συμπλήρωση των 90′. Με αυτή τη νίκη οι Καταλανοί βρίσκονται μόνοι πρώτοι στην κορυφή της Πριμέρα Ντιβιζιόν με 25 βαθμούς και περιμένουν βαθμολογική φθορά της Ατλέτικο Μαδρίτης απόψε έτσι ώστε να μην αποκτήσουν και πάλι συγκάτοικο.

Το πρόγραμμα της 9ης αγωνιστικής

Σάββατο 27/10
Εσπανιόλ – Μάλαγα 0-0
Μπέτις – Βαλένθια 1-0 (9′ Σεβίγια)
Θέλτα – Λα Κορούνια 1-1
Ράγιο Βαγιεκάνο – Μπαρτσελόνα 0-5 (20′ Βίγια, 47′ Μέσι, 78′ Τσάβι, 80′ Φάμπρεγας, 89′ Μέσι)