Home SPORTS NEWS Β΄Κατηγορία: Συνωστισμός στην κορυφή

Β΄Κατηγορία: Συνωστισμός στην κορυφή

onisillos

Με τις αναμετρήσεις της έκτης αγωνιστικής συνεχίστηκε το απόγευμα η δράση του Πρωταθλήματος Β’ Κατηγορίας. Τρεις ομάδες στην κορυφή μετά το σημερινό απολογισμό.

Ο Άρης στη σημερινή έξοδο του στην Κυπερούντα γνώρισε την πρώτη του φετινή ήττα από την ΑΠΕΠ Πιτσιλιάς, που εδώ και πέντε αγωνιστικές διατηρείται αήττητη και έφτασε τον Άρη στους 13 βαθμούς.

Το γκολ που καθόρισε το αποτέλεσμα του αγώνα πέτυχε ο προπονητής και παίκτης της ΑΠΕΠ Μάριος Νεοφύτου. Στο 73’ μπήκε και στο 76’ πέτυχε το 1-0 που χάρισε τη σπουδαία νίκη στην ομάδα του.

**Αλάνθαστη στα Κούκλια η νεοφώτιστη ΑΕΚ. Το συγκρότημα του Φάμπιο Μπούϊς σε τέσσερα εντός έδρας παιχνίδια μετρά ισάριθμες νίκες.

Η  ΑΕΚ νίκησε την ΑΕΖ με το επιβλητικό 4-0 και έφτασε στους δεκατρείς βαθμούς και οδηγεί την κούρσα. Η σημερινή ήταν η πρώτη ήττα για την ΑΕΖ μετά την πρεμιέρα.

Η τοπική ομάδα ξεκίνησε επιθετικά και πριν συμπληρωθούν επτά λεπτά αγώνα  πήρε προβάδισμα δύο τερμάτων.

Στο 6’ ο Πίντο πέτυχε το και στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Πικραμένος ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 2-0.

Στην επανάληψη και συγκεκριμένα στο 55’ ο Παουλίνιο πέτυχε το 3-0 και στο 73’ ο Σταμάτης Πάντος διαμόρφωσε το 4-0.

**Στη Χλώρακα ο Ν&Σ Ερήμης νίκησε με 1-0 τον Ακρίτα από γκολ που σημείωσε στο 5’ ο Ραφαήλ Γιαγκουδάκης.

Ο Ακρίτας ακόμη δεν γεύτηκε τη χαρά της νίκης, πρώτη εκτός έδρας επιτυχία για Ν&Σ Ερήμης που έφτασε στους οκτώ βαθμούς.

**Εκτός έδρας νίκη και για την Αναγέννηση Δερύνειας, που έφτασε στους δέκα βαθμούς. Από γκολ του Γουέσλεμ στο 30’ κέρδισε την ΠΑΕΕΚ με 1-0.

Η προσφυγική ομάδα σε έξι αγωνιστικές πήρε μόνο ένα βαθμό, στην πρεμιέρα του Πρωταθλήματος από τον Οθέλλο.

**Στην Αθηένου ο Οθέλλος πανηγύρισε την πρώτη του φετινή  νίκη (1-0) σε βάρος του Εθνικού Άσσιας. Το γκολ του Κολέζνικοφ στο 66’ ήταν αρκετό για να του χαρίσει την πολύτιμη νίκη.

Φινάλε την Κυριακή
Ο Ερμής μετά την ήττα στο Ζακάκι από την ΑΕΖ επιστρέφει στην Αραδίππου για να αντιμετωπίσει αύριο  τον Χαλκάνορα.

Όπως είναι γνωστό στον πάγκο του Ερμή θα βρίσκεται ο Νίκος Παναγιώτου που μετά τις επίσημες υποχρεώσεις στην Αυστρία, αποχώρησε από την Εθνική Παίδων U-17.