Home SPORTS NEWS Κορυφή για Μπενφίκα! (video)

Κορυφή για Μπενφίκα! (video)

Στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα στην Πορτογαλία “σκαρφάλωσε” η Μπενφίκα.Οι “αετοί” πέρασαν με χαρακτηριστική άνεση από την έδρα της Ζιλ Βιθέντε, της οποίας και επικράτησαν με το ευρύ 3-0, στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής της Superliga. Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τις καλύτερες προϋποθέσεις για την ομάδα της Λισαβόνας όταν στο 2′ ο Λίμα με κεφαλιά άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους. Στο 27′ ο Λουισίνιο “έγραψε” το 2-0 και στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσων του πρώτου ημιχρόνου ο Γκόμες διαμόρφωσε το τελικό 3-0.

Στο 70′, η Μπενφίκα έμεινε με παίκτη λιγότερο μετά την αποβολή του Πέρεζ με δεύτερη κίτρινη κάρτα ενώ επτά λεπτά αργότερα η Ζιλ Βιθέντε είχε δοκάρι. Στους 17 βαθμούς έφτασε η Μπενφίκα, τρεις περισσότερους από τη 2η Πόρτο, η οποία αγωνίζεται απόψε (22:15) στην έδρα της Εστορίλ.