Home SPORTS NEWS Λύγισε στο 90′ ο «Αίαντας»

Λύγισε στο 90′ ο «Αίαντας»

Ισόπαλο με σκορ 2-2 έληξε το ντέρμπι της 10ης αγωνιστικής του Ολλανδικού πρωταθλήματος, μεταξύ της Φέγενορντ και του Άγιαξ, με τις δύο ομάδες να ισοβαθμούν στην 5η θέση. Το σκορ της αναμέτρησης άνοιξε ο Άγιαξ με τον Έρικσεν στο 12ο λεπτό της αναμέτρησης, αλλά οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν στο 23′ με τον Μποέτιους.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Άγιαξ πήρε εκ νέου το προβάδισμα στο σκορ με τον Σίεμ ντε γιονγκ στο 48′, ωστόσο ο «Αίαντας» έμεινε με δέκα παίκτες στο 75′, μετά την αποβολή του Μοϊσάντερ, γεγονός το οποίο και πλήρωσε. Η Φέγενορντ εκμεταλλευόμενη το αριθμητικό της πλεονέκτημα, πήρε τον βαθμό της ισοπαλίας στο 90′ με τον Πελέ.

Η 10η αγωνιστική:

Παρασκευή 26/10
Ουτρέχτη-Γκρόνιγκεν 1-0 (58’ Ασάρ)

Σάββατο 27/10
Ντεν Χάαγκ-Βίλεμ 2-0 (Χόλα 62’ πεν, Φαν Ντούινεν 88’)
Ναϊμέγκεν-Ρόντα 0-0
Φένλο-Μπρέντα 1-4 (Νουόφορ 31’-Λούιξ 8’, Χόι 28’, Φέρμπεεκ 39’, Λούρλινγκ 45’)

Κυριακή 28/10
Φέγενορντ-Άγιαξ 2-2 (23′ Μποέτιους, 90′ Πελέ / 12′ Έρικσεν, 48′ Σίεμ Ντε Γιονγκ)
Τσβόλε-Αϊντχόφεν (15:30)