Home SPORTS NEWS Με… ανατροπή η Φέγενορντ

Με… ανατροπή η Φέγενορντ

Με βασικό τον Κώστα Λάμπρου κάτω από τα γκολπόστ, η Φέγενορντ πήρε με… ανατροπή τη νίκη εκτός κόντρα στη Φένλο στο «Ντε Κουλ», παίρνοντας και ένα πέναλτι, για το οποίο διαμαρτυρήθηκαν έντονα οι γηπεδούχοι! Η ομάδα του Ρότερνταμ βρέθηκε να χάνει 2-0, αλλά έφτασε στο 3-2 για την 9η αγωνιστική και έτσι έπιασε τον Άγιαξ στους 17 βαθμούς, πέντε πίσω από την πρωτοπόρο Τβέντε…

Η γηπεδούχος (έμεινε τελευταία με τρεις βαθμούς και χωρίς νίκη) κατάφερε και προηγήθηκε στα πρώτα 21 λεπτά με γκολ από τον Ογκουζάν Τουρκ και ρον Γκους Γιόπεν. Στο 28’ ο Ρόναλντ Κούμαν αντικατέστησε τον Γουγιόν Φερνάντες με τον Τζον Χούσενς, ο οποίος έκανε ντεμπούτο με την ομάδα του Ρότερνταμ.

Τελικά, στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, ο διαιτητής Μπιορν Κούιπερς καταλόγισε πέναλτι υπέρ των φιλοξενουμένων, απόφαση για την οποία… διαμαρτύρονται στη Φένλο. Μείωσε ο Λεξ Ίμερς και έτσι η Φέγενορντ μείωσε σε 1-2. Μετά από αυτή την απόφαση η Φένλο μπήκε πολύ εκνευρισμένη στο δεύτερο μέρος και έτσι οιΓουέσλεϊ Φέρχουκ και Γκρατζιάνο Πέλε σκόραραν και διαμορφώθηκε το τελικό 3-2 για τη Φέγενορντ…

Η Χέρενφεν νίκησε με 3-0 τη Γκρόνινγκεν, με δυο γκολ από τον Φαν Λα Πάρα, και έμεινε για 3ο ματς αήττητη (2-1-0). Η Τσβόλε σημείωσε την δεύτερη νίκη της, καθώς επικράτησε με 2-1 της Βααλβάικ εκτός, η οποία συμπλήρωσε έξι αγώνες χωρίς νίκη (3-3-0).

Αναλυτικά για την 9η αγωνιστική του ολλανδικού πρωταθλήματος έχουμε:

Σάββατο
Χέρακλες – Άγιαξ 3-3 (61′ Τε Βιέρικ, 80′ Μπρουνς, 90′ Πέδρο / 10′ αυτ. Ρίενστρα, 25′ Σόνε, 62′ Σάνα)
Μπρέντα – Φίτεσε 0-3 (32′ Ρέις, 55′, 68′ Μπονί)
Αϊντχόφεν – Βίλεμ 3-2 (68′, 79′ Στρούτμαν, 82′ Μάταβζ / 16′ Ροντεβάιν, 23′ Φόσεμπελτ)
Ρόντα – Τβέντε 1-1 (73′ Χούπερτς / 68′ Καστενιό)
Άλκμααρ – Ναϊμέγκεν 0-2 (15′, 17′ πέν. Κούλβαϊκ)
Κυριακή
Ντεν Χάαγκ – Ουτρέχτη 1-2 (16′ πέν. Χόλα / 22′ Γκερντ, 40′ Μουλένγκα)
Χέρενφεν – Γκρόνινγκεν 3-0 (61′, 83 Φαν Λα Πάρα, 65′ πέν. Φινμπόγκασον)
Φένλο – Φέγενορντ 2-3 (19′ Τουρκ, 21′ Γιόπεν / 45′ πέν. Ίμερς, 47′ Φέρχουκ, 64′ Πέλε)
Βάαλβαϊκ – Τσβόλε 1-2 (88’ Σεβαλιέ/5’ Μπένσον, 62’ Ρενιέρς)