Home SPORTS NEWS Νοκ άουτ η Σπόρτινγκ από το Κύπελλο

Νοκ άουτ η Σπόρτινγκ από το Κύπελλο

Σοκ για τη Σπόρτιγνκ… Τα «λιοντάρια» αποκλείστηκαν από τη συνέχεια του Κυπέλλου, καθώς στον γ’ γύρο αποκλείστηκαν από τη Μορεϊρένσε και έτσι συνεχίζεται η αρνητική πορεία που έχουν μέχρι στιγμής την τρέχουσα σεζόν. Προκρίσεις για Πόρτο και Μπενφίκα…

Την Κυριακή το βράδυ η Σπόρτινγκ, η οποία ψάχνει και για προπονητή (αγωνίστηκε με υπηρεσιακό τεχνικό) έχασε στην παράταση με 2-3. Τα «λιοντάρια» στο πρώτο μέρος είχαν καλή εικόνα και προηγήθηκαν με τον Φίτο Ρινάουντο στο 7’. Η γηπεδούχος όσο περνούσε η ώρα έδειχνε τις απειλητικές διαθέσεις της. Για τη Σπόρτινγκ έχασε πάντως μεγάλη ευκαιρία ο Ρίκι φαν Βόλφσβινκελ, αλλά λίγο αργότερα ο Ναμπίλ Γκιλάς είχε δοκάρι με κεφαλιά.

Λόγο μετά την έναρξη του 2ου μέρους, ο Πάμπλο Ολιβέρα ισοφάρισε για τη Μορεϊρένσε. Στη συνέχεια δόθηκε πέναλτι σε χέρι του Χέφρεν, αλλά ο Πατρίσιο έσωσε τα «λιοντάρια» στην εκτέλεση του Ρικάρντο Πεσόα. Τελικά το 2-1 για την γηπεδούχο ήρθε στο 62’ πάλι από τον Ολιβέρα. Ο Φαν Βόλφσβινκελ ισοφάρισε πάντως στο 80’ και το ματς πήγε στην παράταση. Στον έξτρα χρόνο η Μορεϊρένσε σκόραρε με τον Βραζιλιάνο επιθετικό Βάγκνερ στο 97’!
Το Σάββατο, η Πόρτο έβαλε μόλις ένα γκολ στην… αδύναμη Σάντα Εουλάλια και πήρε την πρόκριση. Σκόραρε στο 31’ ο Ντανίλο! Στο πρώτο μέρος οι «δράκοι» μπορούσαν και άλλα γκολ. Στο δεύτερο ημίχρονο κοίταξαν περισσότερο να διαφυλάξουν το υπέρ τους σκορ, με αποτέλεσμα να ακούσουν και σφυρίγματα από τον κόσμο τους…

Την Παρασκευή, η Μπενφίκα νίκησε και αυτή εκτός έδρας την άσημη Φρεαμούντε με 4-0. Από εκτέλεση κόρνερ του Κάρλος Μάρτινς και σουτ του Λίμα με το αριστερό έγινε το 1-0 στο 16’. Το 2-0 έγινε στο 45’ από τον Καρντόσο, μετά από εξαιρετική συνεργασία με τον Λίμα, ενώ είχαν προηγηθεί δυο καλές επεμβάσεις του Πάουλο Λόπες για την γηπεδούχο.

Στο δεύτερο μέρος οι «αετοί» σημείωσαν άλλα δυο γκολ. Σκόραρε ο Σάλβιο στο 62’, ενώ το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο νεαρός Αντρέ Γκόμες στο 74′ (είχε περάσει ως αλλαγή εννέα λεπτά νωρίτερα).