Home SPORTS NEWS Πήρε τον τίτλο το Κάνσας (video)

Πήρε τον τίτλο το Κάνσας (video)

To Kάνσας είναι ο νέος πρωταθλητής των Ηνωμένων Πολιτειών, καθώς επικράτησε στα πέναλτι στον τελικό των πλεϊ οφ του Σολτ Λέικ, στον πιο κρύο αγώνα στην 18χρονη ιστορία του MLS. Αυτή είναι η δεύτερη φορά που φτάνει στην κορυφή, μετά το 2000 ενω το 2004 ηττήθηκε στον τελικό.

Η θερμοκρασία που επικρατούσε κατά τη διάρκεια του αγώνα ήταν 8 βαθμούς κάτω από το μηδέν, με τους παίκτες να τα βρίσκουν δύσκολα στον παγωμένο αγωνιστικό χώρο.

Το σκορ άνοιξε στο 52ο λεπτό για την ομάδα του Σολτ Λέικ με τον Κοσταρικανό, Άλβαρο Σαμπόριο, ύστερα από την εκπληκτική πάσα του Μπέκερμαν. Όμως στο 75ο λεπτό ο Κολέν με κεφαλιά ισοφάρισε και οδήγησε το ματς στην παράταση. Εκεί δεν άλλαξε κάτι και ακολούθησε η διαδικασία των πέναλτι.

Εκτελέστηκαν 20 πέναλτι, με το Κάνσας τελικά να επικρατεί με 7-6 ύστερα από την άστοχη εκτέλεση του Πάλμερ.