Home SPORTS NEWS Νίκησε την Αλαβές στον τελικό και κατέκτησε το Κύπελλο η Μπαρτσελόνα

Νίκησε την Αλαβές στον τελικό και κατέκτησε το Κύπελλο η Μπαρτσελόνα

Με την κατάκτηση του Κυπέλλου Ισπανίας ολοκληρώθηκε η σεζόν για την Μπαρτσελόνα. Οι “μπλαουγκράνα” κέρδισαν στον τελικό την Ντεπορτίβο Αλαβές με 3-1, φτάνοντας στον 29ο (στην ιστορία τους) και τρίτο συνεχόμενο τίτλο τους στη συγκεκριμένη διοργάνωση.

Ο Μέσι ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ στον τελικό, στέλνοντας στο 31′ τη μπάλα στα δίχτυα των Βάσκων, που δύο λεπτά αργότερα έφτασαν στην ισοφάριση με εκτέλεση φάουλ του Τέο Ερνάντες. Το ημίχρονο όμως ολοκληρώθηκε με την Μπάρσα να έχει προβάδισμα δύο τερμάτων. Στο 45′ ο Νεϊμάρ έκανε το 2-1, ενώ στις καθυστερήσεις ο Πάκο Αλκασέρ ανέβασε κι άλλο το δείκτη του σκορ. Στην επανάληψη δεν άλλαξε κάτι και το Κύπελλο κατέληξε στους Καταλανούς.