Home SPORTS NEWS Έχασε από τη Σεβίλλη… αλλά κατέκτησε το Emirates Cup η Άρσεναλ

Έχασε από τη Σεβίλλη… αλλά κατέκτησε το Emirates Cup η Άρσεναλ

Νικήτρια στο Emirates Cup 2017, το τουρνουά που διοργανώνει η ίδια κάθε χρόνο (από το 2007, με εξαίρεση το 2012 και το 2016), αναδείχθηκε η Άρσεναλ. Η Λονδρέζικη ομάδα πήρε την πρωτιά, παρά την ήττα της με 2-1 από τη Σεβίλλη, που έκανε το δύο στα δύο. Αυτό έγινε επειδή πέραν από τις νίκες, βαθμούς δίνουν και τα γκολ. Στην ειδική βαθμολογία λοιπόν, οι δύο ομάδες ισοβάθμησαν, όμως οι “κανονιέρηδες” πήρε τον τίτλο λόγω ότι πέτυχε συνολικά περισσότερα γκολ.

Δείτε ακόμη: Τα αποτελέσματα της πρώτης μέρας του τουρνουά

Στο καθαρά αγωνιστικό κομμάτι, η άνοιξε το σκορ με πλασέ του Κορέα στο 49ο λεπτό. Ο Λακαζέτ στο 62′ ισοφάρισε, όμως εφτά λεπτά αργότερα ο Ενζονζί με ένα καταπληκτικό τέρμα διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Δείτε τα στιγμιότυπα από την αναμέτρηση:

Σε εννέα διοργανώσεις, η οικοδέσποινα Άρσεναλ έφτασε τις πέντε κατακτήσεις. Η απονομή στους “κανονιέρηδες”:

Στο άλλο ματς της ημέρας, η Λειψία κέρδισε 2-0 τη Μπενφίκα. Για τη Γερμανική ομάδα σκόραραν οι Χάλστενμπεργκ στο 19′ και Κόμπερ στο 53′. Δείτε τα στιγμιότυπα: